Nedir

Primer Biliyer Siroz

Primer Biliyer Siroz (PBC) zaman içinde siroza dönüşebilen bir karaciğer hastalığı türüdür. Diğer pek çok karaciğer hastalığı gibi PBC de, karaciğerin dokusunu yara dokuyla (fibrosis) değiştirerek kalıcı hasar vermektedir. Yara dokuların büyümesiyle birlikte, karaciğerin yapısı ve işlevi de etkilenmektedir.

PBC Neden Olur?

PBC’nin kesin nedeni bilinmemekle beraber vücudun doğal savunma sistemi olan bağışıklık sistemindeki bir sorunla bağlantılı olduğu sanılmaktadır.

Belirtileri

Belirtiler

Primer Biliyer Siroz olan pek çok insan herhangi belli başlı belirti göstermez. Ancak ortaya çıkan kimi belirtiler arasında şunlar yer alır:

  • Kaşıntı (pruritus).
  • Bitkinik.
  • Karnın sağ üst bölümünde rahatsızlık.

Daha ileri boyuttaki karaciğer hasarlarında, insanlarda görülen siroza bağlı komplikasyonlar arasında ise şunlar yer alır:

  • Derinin ve göz akının sararması (sarılık).
  • Karında su toplanması (assit).
  • Özofagus (yemek borusu), mide ve rektumda (varis kanaması) genişleyen damarların kanaması.
  • Kemiklerin erken incelmesi (osteoporoz).

Testleri

Teşhis

Primer Biliyer Siroz’dan şüphelenilmesi tıbbi sağlık geçmişi, fiziksel muayene ve laboratuar testlerinde kanda yüksek miktarda alkalin fosfat ve antimitokondrial antikorlar (AMA) rastlanmasına bağlıdır. Doktorunuz aynı zamanda sizi, karaciğer ve vücuttaki diğer dokuların görüntülerini veren CT (Bilgisayarlı Tomografi) taraması bir görüntülü taramadan da geçirebilir ve karaciğerden ufak bir doku parçası almak için yapılan biyopsi işlemine de tabi tutabilir. PBC’yi kesin olarak teşhis etmek için biyopsi en iyi yoldur.

Tedavisi

Tedavi

Primer Biliyer Siroz tedavisi zordur çünkü bağışıklık sistemi de etkilenebilir. Sirozun diğer biçimlerinde olduğu gibi tedavi; belirtileri azaltmaya, hastalığın komplikasyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye ve oluşabilecek yeni karaciğer hasarlarını önlemeye odaklıdır.

Primer Biliyer Sirozun neden olduğu kaşıntıyı tedavi etmek için ursodiyol içeren ilaçlar kullanılabilir. Ursodiol aynı zamanda hastalığın ilerleyişini de yavaşlatabilir.

PBC hastalarının osteoporoza yakalanma riski yüksek olduğundan, kişilerin periyodik olarak kemik mineral yoğunluğu ölçümleri yaptırmalı gerekir. Doktorunuz kalsiyum ve D vitamini takviyeleri veya bisfosfonat içeren bir ilaçönerebilir.

Primer Biliyer Sirozun son evresini yaşayan insanlar için, her ne kadar nakilden sonra primer biliyer sirozun tekrarlaması ihtimaliolsa da, karaciğer nakli de bir tedavi seçeneği olabilir.

Op. Dr. Ayşe KONAÇ UYAR

31 yasında ve 5 yıllık evliyim hocam.primer ovaryan yetersizliği teşhisi konuldu ve ilaçla regli olabiliyorum. yumurta donasyonu dışında çocuk sahibi... devamı