Nedir

Popo kaldırma, iç ve dış kalçada yaşlanmayı azaltmak ve kalça derisini sıkılaştırmak için tasarlanmış bir kozmetik cerrahidir. 

Kimler faydalanır?

Eğer kabalarınız büyükse ve çok fazla yağ dokusu varsa, fazla dokulardan mümkün olduğunca çabuk kurtulmak için liposakşın yaptırmak iyi olabilir. Birkaç ay sonra kalça kaldırma ameliyatından bir yarar görüp görmeyeceğiniz değerlendirmeniz gerekir. Bazı durumlarda, kalça kaldırma tavsiye edilir. Eğer iç kalçanın derisi sarkmışsa, kalça kaldırma deriyi sıkılaştıracağı ve kalça konturunu düzelteceği için ideal olabilir. Kilo vermiş hastalar kalça kaldırma ve diğer kozmetik işlemler için mükemmel adaylardır.

Dış kalça nasıl kaldırılır?

Dış kalçaya genellikle liposakşın yapılır. Kalça derisi sarktığında, bu genellikle basenlerle ilgilidir ve bu durumda dış kalçanın kaldırılması sırasında basenler de kaldırılır.  

Ameliyat Esnasında

Kalça kaldırma ameliyatı “hafif” bir anestezi veya genel anestezi altında yapılır. Kalça kaldırma hastaları planlanan operasyondan 1,5 saat önce hastaneye varırlar.

Kasık bölgesi cerrahi sabahı hiç tüy kalmayacak şekilde tıraş edilir. Tek tük tüyler işlem sırasında enfeksiyon kapılmasına neden olabilir bu nedenle tıraş bu riski ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Hasta ayaktayken kalçası işaretlenir. Deri ne kadar derinin çıkarılması gerektiği tahmin edilerek kasık bölgesine doğru kaldırılır. Ameliyatı planlanır ve ameliyat izi kasıkta gizlenir. Fazla deri ve yağ çıkarılır ve kalça derisi kaldırılır ve sıkılaştırılır.

İyileşme Süreci

Kalça kaldırma ameliyatı genel olarak iyi tolere edilir ancak iyileşme süresi 2-3 hafta arasındadır. İlk 10 gün kesinlikle yatak istirahatı ve iyileşme sürecini hızlandırmak için bütün hareketlerden kaçınılması tavsiye edilir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Mrb ben spora baslicam ve bazı korkularım var spor sırasında fazla agırlık kaldırırken veya zorlandgm da zarım patlarmı ?... devamı