Periodontal hastalıklar (aynı zamanda diş eti hastalıkları olarak da bilinir) diş eti ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen enfeksiyon hastalıklarıdır. Yapılan araştırmalar, diş kayıplarının büyük çoğunluğunun (%75) dişeti hastalıklarından kaynaklandığını göstermektedir. Bu hastalıklar çok ileri bir aşamaya gelmeden fark edilebilir belirti vermezler. Bu nedenle erken teşhis edilmeleri, tedavinin başarısı açısından önemlidir. Periodontal hastalıklar günümüzde dünya üzerinde en yaygın sağlık sorunlarından biri olup, genel vücut sağlığına olan ve daha iyi anlaşılmaya başlayan etkileri ile neredeyse görmezden gelinmesi imkansız hale gelmektedir.

-          Periodontal hastalığın bulguları nelerdir?

Diş eti hastalıkları genelde ileri safhalara erişene kadar ağrısız ve durgundur. Eğer tedavi edilmez ise şu bulgular oluşur:

•         Ağızda sürekli bir kötü koku

•         Fırçalama esnasında kanayan diş etleri

•         Diş etlerinde şişmeler kızarmalar ve hassasiyet

•         Diş etlerinde çekilmeler

•         Dişlerde sallanmalar, dişler arasında açılmalar

•         Diş ile dişeti arasında iltihap

•         Isırma esnasında dişlerin birbirine değmesinde farklılıklar

 

-          Risk grubunda kimler yer alıyor?

 

•         Sigara kullanıyorsanız,

•         Menapoz, hamilelik gibi vücutta hormonal değişimlerin olduğu dönemlerden geçiyorsanız,

•         Diabet hastalığınız varsa,

•         Stresli bir yaşantınız varsa,

•         Antidepresan ve kalp ilaçları kullanıyorsanız

•         Ağız bakımınız yetersizse,

•         Dişlerinizi sıkıyor ve gıcırdatıyorsanız,

•         Ağzınızda uyumlu olmayan protez ve dolgular mevcutsa,

•         Ailenizde dişlerini erken yaşta kaybetmiş bireyler varsa,

Periodontal hastalıklar açısından, siz de risk altında olabilirsiniz. Panaromik röntgen ve ağız içi muayeneyle teşhis kısa bir sürede konmaktadır.

-          Periodontal tedavinin önemini açıklar mısınız?

Diş hekiminin en önemli görevi sağlığın korunması ve oral hastalıkların önlenmesidir. Korunma önlemlerine rağmen diş ve periodontal çevrede bir zarar oluşmaktaysa, ilk tedavi olarak periodontal dokunun hastalıktan kurtarılması gerekmektedir. Yapılacak tüm restoratif uygulamalar iltihapsız, periodontal olarak sağlıklı bir temel üzerinde kurulmalıdır.

-          Dental İmplant nedir?

Dental İmplant, protezinizi desteklemek için veya yenilenen dişi ya da köprüyü tutmak için çeneye yerleştirilen yapay diş köküdür. Tarihçesi Mısır ve Maya uygarlıklarına dayanan dental implantlar, XX.yy’ın ikinci yarısından itibaren bilimsel olarak ele alınarak rutin diş hekimliği tedavileri arasında yerini almıştır. Hem doğadaki yüksek teknolojiyi kullanıp hem de destek için yanındaki dişe ihtiyaç duymadığından dolayı geleneksel köprü ve protezlere göre sayısız avantajları vardır.

-          Neden tercih ediliyor?

Dişini kaybetmiş veya dişi hasar görmüş birçok insan için dental implant, kişinin yapay dişleri kendi dişleri gibi hissetmesini sağlar. Diş implantlarını doğal dişlerden ayırt etmek zordur. Hastalarımız protez aşamasından sonra rahatlık ve güvenle tekrar gülüp konuşabilir ve yemek yiyebilir.

-          Dental implantların başarı oranı nedir?

İmplantların başarısı için, genel sağlığın iyi olması, yani yeterli "iyileşme potansiyeli” olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protez yapılmış olması gereklidir. Ayrıca, çok fazla sigara içilmesi veya aşırı alkol kullanımı başarıyı olumsuz etkileyecektir. Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak implant başarısı %90-100 arasında değişebilir.

-          Periodontist kimdir?

Periodontist, periodontal (diş eti) rahatsızlığının önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve diş implantlarının yerleştirilmesinde uzmanlaşmış olan diş hekimidir. Periodontistler, bu alanlarda diş hekimliğinden sonra 5-7 yıllık kapsamlı bir ek eğitim alır. Periodontist, dişeti ve çevresindeki destekleyici diğer yapılara etki eden hastalıkları önleme, teşhis etme ve tedavide ileri derecede eğitimli uzmanlardır.

 

Dr. Med. Dent. Laçin Berber


Op. Dr. Sinan GÖKER

doktorum ben okulda tahtayı göremiyorum hemde en ön sırada oturmaktayım.Yazılar,çok küçük ve bulanık gözükmekte ;sizce hastalığım nedir?... devamı