Penis Boyutu

Neredeyse tüm erkekler bir ara penislerinin boyutu ve görüntüsüyle ilgili endişeler yaşar. Çoğu erkek için bu duygular geçer; fakat diğerleri için bunlar devamlı ve engelleyicidir.

Bir erkeğin penisiyle ilgili endişeleri cinsel ilişkilerden ve hatta diğer erkeklerin onu çıplak görebileceği diğer spor faaliyetlerden kaçınmasına neden olabilir. Böylesi erkekler yalnızca penislerin görülebilir küçüklüğünden utanmaz ama aynı zamanda sıkça endişeleriyle ilgili utangaç ve gülünç hissederler.

Bu makale sözde ‘normal penis’in boyutu, anormal şekilde küçük olan penisler ve tedaviyle ilgili bilgiler içerir. 

Penis Boyutuyla İlgili Karar Verme Sorunları

Erkekler genellikle penis boyutları ve görüntüsü ile ilgili iki gruba ayrılır. Bazı erkeklerin yumuşakken kısa, kalın ve oldukça elastik olan ve sertleşme esnasında büyük ölçekte uzayan ve genişleyen penisi vardır.

Diğerlerinin yumuşakken uzun, etkileyici görünen ve sertleştiğinde boyut olarak neredeyse değişmeyen ve aslında sadece daha sert olan penisleri vardır. Birinci gruptan olan erkekler, ikinci gruptan olan erkekleri duşlarda çıplak halde gördüğünde anormal şekilde küçük bir penise sahip olduğuna dair yanlış kanıya varırlar.

İkisi de normaldir, sadece farklıdır.

Obezite ve kasık tüylerinin gür bir şekilde uzaması, penisin daha küçük görünmesine neden olabilir. Obez erkekler, kasık bölgelerinde bir yağ tabakası geliştirirler ve yumuşak penis de bunun içine gömülür. Kiloyu azaltmanın görüntüyü düzeltebileceği gibi fazlalık kasık tüylerini düzgün bir şekilde kesmek de düzeltir.

Çok obez erkekler, iri ve sarkan gövdeleri nedeniyle penislerini hiç görmeyebilir. Erkekler, penislerine doğrudan aynadan bakmaya veya başka erkeklerin penislerine soyunma odasının diğer ucundan bakmaya kıyasla, yukarıda aşağı bakıldığında penislerinin her zaman daha kısa görüneceğini unutmamalıdır. 

Normal Bir Penis Nasıldır

Penisin boyunu ölçerken yumuşak, yumuşak uzatılmış ve sertleşmiş penis arasındaki ilgili boyutların arasında fark gözetmek önemlidir.
Birçok erkek yumuşak penislerinin görünen boyutuyla ilgili endişelidir ve diğer erkeklerin duşta onlara güleceğinden veya cinsel partnerleri onları çıplak gördüğünde onlarla dalga geçeceğinden korkarlar.

Yumuşak penis boyut olarak oldukça büyük farklılıklar gösterir; 5 santimetreden az ila 10 santimetreye kadar değişebilir. Yumuşak penisin boyutu, sertleşmiş penisin boyutunu belirlemez.

Araştırmalar kasık derisinden itibaren (tam olarak penisin vücutla birleştiği nokta) ucundaki açıklığa (idrar deliği) kadar ölçülen penisin ortalama boyunun aşağıdaki gibi olduğunu ileri sürer:
 • Uzatılmamış, yumuşak 8,8 cm
 • Uzatılmış, (vücuttan sertçe çekilen) yumuşak boyut 12,4 cm.
Daha az sayıda erkek, sertleşmiş penislerinin boyutuyla ilgili tıbbi görüş için danışır. Masters ve Johnson (1966), sertleşmiş penisin boyutunun 12,5 ila 17,5 cm arasında değiştiğini bulmuştur. Aynı zamanda daha küçük bir yumuşak penise sahip erkeklerin ereksiyon boyutunda kıyasla daha büyük bir artış olduğunu göstermişlerdir. Yukarıda belirtilen şekilde ölçülen ortalama sertleşmiş penis boyutu da yaklaşık olarak 12,9 santimetredir

Anormal Derecede Küçük Penis Nasıldır

Anormal derecede küçük penisin ne olduğunda dair kabul edilen yaygın bir tanım bulunmaz; fakat penis büyütme ameliyatları için erkek seçiminde kullanılan rehber bilgiler, yalnızca yumuşak penis boyutu 4 santimetreden az olan veya sertleşmiş boyutu 7,5 santimetreden az olanlar ameliyata alınmayı düşünülmesi gerektiğini ileri sürer. 

Penis Boyutu Önemli Midir

Bu sorunun cevabı daha çok bakış açınıza bağlıdır. Küçük bir penisiniz olduğuna inanıyorsanız, başkaları için ne kadar önemsiz bir konu gibi görünse de sizin için çok önemli olabilir.

Bazı erkekler penislerinin boyutunu takıntı haline getirebilir ve büyütmek için ameliyat dahil her şeyi göze alabilir. Bu erkeklerin çoğu, önerilen normal boyutlar dahilinde olan penis boyutlarına sahip olur fakat bu her zaman onların normal hissetmesi ve kendisine daha çok güvenmesi için her zaman bir etkide bulunmaz. Hem kendileri hem de doktorları bunun fiziksel bir engel olmaktan çok başlıca fiziksel ve cinsel öz görüntüsüne bağlı olan psikolojik bir sorun olduğunun farkına varmalıdır.

Araştırmacılar penis boyutunun cinsel ilişki esnasında partnerin tatmin düzeyini etkilemediğini defalarca göstermiştir. Aşırı derecede küçük ve kusurlu hatta sertleşmişken 5 santimetreden daha küçük olan penislerle doğan bazı erkekler eşleriyle tatmin edici cinsel birleşim yaşar.

Penisin gerçek boyutuyla eğlenmelerinden çok erkeklerin penis boyutuyla ilgili endişeleriyle ilgili kadınların kafaları karışmaları daha olasıdır. 

 

Penis Büyütme Tedavileri

Penis uzunluğunu veya çevre kalınlığını büyütmeyi amaçlayan tedaviler iki gruba ayrılabilir:
 • Cerrahi olmayan tedaviler
 • Cerrahi tedaviler

Cerrahi Olmayan Tedavi

hassas doğası ve bununla ilgili olan utanç ve utangaçlık nedeniyle, bununla ilgili endişesi olan erkekler vicdansız kişiler tarafından istismar edilmeye çok açıktır.

Çoğu doktor ve diğer sağlık bakımı profesyonelleri oldukça etik bir şekilde tavır sergilerken, bazı bireyler uzun süreli yararı olmadığına dair kanıtı olan tedaviler satar ve hatta ameliyatlar yaparlar. Bu etik dışı davranışları nedeniyle bazılarının lisansları elinden alınmıştır. Diğerleriyse hala istismara hazır bekler ve hastalarının tatmin edici olmayan bir sonuçla ilgili makamlara şikayette bulunmalarından utanacağına güvenir.

Erkek dergilerindeki küçük reklamlara göz atmak aşağıdaki ‘tedavi’lerin sunulduğunu ortaya çıkarır:
 • Vakum ‘büyütücüler’
 • Uzatmak için penise takılan ağırlıklar
 • Penis büyümesini uyarmak için manyetik veya elektrik cihazlar
 • ‘Hormon’ terapisi, bazıları testosteron veya ilgili seks hormonları (steroidler) içerir
 • Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen türlü devalar
Bu tedavilerin herhangi birisinin penis boyutunda devamlı bir artışa neden olduğunu gösteren kaliteli bir araştırma kanıtı yayınlanmamıştır.
Vakum cihazları ve ağırlıklar, penisin elastik olması ve uzatılabilmesi nedeniyle çok küçük, kısa süreli boyut artışlarına neden olabilir. Ama lastik bir bantta olduğu gibi zamanla geri döner.

Daha da endişe veren penis büyütme işlemleri reklamları veren ve sonuçlarıyla ilgili abartılı ve yanıltıcı iddialarda bulunan özel kliniklerdir.

Mevcut olan kozmetik cerrahi işlemler araştırma tarafından büyük ölçüde ispatlanmamıştır, yararları konusunda güvenilmezdir ve ciddi komplikasyonlar riskini taşıyabilir. Ürologlar genellikle bu tip cerrahi işlemleri daha deneysel olarak görür ve standart işlem olarak düşünmezler. Klinikte muayeneye gitmeden önce pratisyen hekiminiz veya yerel ürologunuz gibi güvendiğiniz bir doktora kliniğin yapısı ve standartlarıyla ilgili bilgi danışın. 

Cerrahi Tedavi

1971 yılından beri, penis uzatma ameliyatları doğuştan meydana gelen anormallikler, ameliyat (penis kanseri veya Peyroni hastalığı) veya travma (kazara ya da kasten ampütasyon) nedeniyle aşırı derecede kısalığa sahip olan erkeklere önerilir.

Penis çevre boyutunu veya kalınlığını artırmak için yapılan kozmetik cerrahiler, Amerika’da 1980’li yılların sonunda başlamıştır.

Kozmetik uzatmayla ilgili teknikler 1990’da tanımlanmıştır. 10.000’den fazla erkek böylesi bir ameliyat yaptırmıştır; fakat sonuçlar ve komplikasyonlarla ilgili güvenilir bilgiler bağımsız uzman meslektaşların araştırmayı kalite ve içeriği açısından incelediği mecmualarda yayınlanmamıştır. Yapılan ameliyatların sayısı göz önünde bulundurulduğunda bu durum hem şaşırtıcı hem de endişe vericidir. 

Penis Uzatma

Penisi uzatmak için en sık kullanılan teknik, asıcı bağını kesmek ve daha sonra yeni uzunluğunu örtmek için plastik cerrahisi gerçekleştirmektir. Cerrahlar sistematik bir şekilde veri toplamadığından sonuçları değerlendirmek zordur. Tek güvenilir araştırmanın sonuçları, yalnızca asıcı bağı bölmenin uzunlukta ortalama 0,5 santimetre artışa yol açarken deri geliştirilmesi uzunluğu 1,6 santimetre uzatır. Bu sonuçlar bazı klinikler tarafından bulunulan iddialara pek uymaz. Bazı kişiler, şüphesiz, ortalamanın üstündeyken bazıları da daha kötüdür.

Asıcı bağın bir rolü bulunur; ereksiyon sırasında penisin yukarı doğru bakmasını sağlar. Bölündükten sonra bu destek artık mevcut değildir. Ameliyattan sonra bazı erkekler yumuşak halinin uzunluğunda bir uzama olduğunu gözlemler fakat sertleşmiş penisin boyutu yine aynıdır ve şimdi yere doğru bakmaktadır! 

Penis Çevresini (Kalınlığını) Artırma

Bu tedavi bir uzatma işlemiyle veya tek başına gerçekleştirilebilir. Sıkça kullanılan iki teknik bulunur:
 • Karın duvarından veya kalçalardan alınan yağın, penis şaftının derisi altında bulunan dartos fasyasına enjekte edilmesi.
 • Penis şaftına kasık veya kalça bölgesinden greftler veya dermis (damarlar tarafından iyi beslenen ve cilt yüzeyinin altında bulunan doku tabakası) ve yağın yerleştirilmesi.
Vücudun başka bir bölgesinden alınan yağının enjekte edilmesinden alınan sonuçlar oldukça üzücü olabilir. Yağın yüzde 90 kadarı bir yıl içerisinde yok olabilir. Greftler daha iyi sonuçlar veriyor gibi görünse de uzun vadeli sonuçlarla ilgili yayınlanmış güvenilir veriler bulunmaz. 

Komplikasyonlar

Penis büyütme ameliyatı sonrasında kanamadan en az bir kişi ölmüştür. Enfeksiyon ve kanama riskleri haricinde, her bir işleminin belirli riskleri bulunur.

Uzatma İşlemleri

 • ·Peniste skrotakizasyon, bu durumda penis karın duvarı yerine skrotumdan yükseliyor gibi görünür.
 • Ameliyat izlerinin her ucunda ‘köpek kulağı’.
 • Penis boyutunu uzatmak için kullanılan derinin soyulması (derinin kötü kan akışı var ve bu nedenle derin, ülserli bir alan bırakarak ölür).

Çevre Boyunu Artıran İşlemler

 • Yağın tekrar emilmesi nedeniyle kalınlığın kaybolması
 • Nodül oluşumu, yerleştirilen yağ eşit şekilde yok olmazsa. Penis, üzerinde düzensiz yağ çıkıntılarıyla bozulmuş bir görüntüye sahip olabilir. 

Sonuçlar

Bazı erkekler penis boyutları konusunda çok endişelidir ve sonuç olarak da normal bir hayat sürmekten engellenirler. Küçük bir penisle doğan erkekler cerrahi bir tedaviden faydalanabilir; fakat sonuçlar tahmin edilemezdir. Birçoğu ameliyat olmadan penis boyutlarının küçük olmasına rağmen çok tatmin edici cinsel ilişkiler sürdürebilir.

Penislerinin görüntüsünden memnun olmayan erkekler, özellikle boyutları normal boyut aralığındaysa, kozmetik cerrahisi yaptırmadan önce çok dikkatlice düşünmelidir.

Daha iyi bir seçenek yardım ve öneriler sunabilecek bir cinsel ve ilişki terapistininyardımına danışmaktır.

Psikolojik bir sorunu tedavi etmek için cerrahi kullanmak, risklerle doludur. Bir erkeğin öz güvenini geliştirmenin ve öz görüntüsünü geliştirmenin tek yolu ameliyatsa, itibarlı bir klinikte çalışan deneyimli bir cerraha danışmalıdır.

Erkekler sunulan işlemlerle, cerrahın sonuçlarıyla ve herhangi muhtemel bir komplikasyonla ilgili çok dikkatli bir şekilde sorular sormalıdır. Başka güvenilir bir sağlık danışmanına görüşleri için danışmak da akıllıca olacaktır.

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Ameliyatsız cinsel organ penis büyütmek mümkün mü efendim.ameliyatla penis büyütmek ne kadara maliyet oluyor ... devamı