Önceden uyarılmak erken savunmaya geçmektir, partnerinizin şiddete eğilimli olup olmadığını nasıl tespit edeceğinizi öğrenin.

2

Öfkesini izleyin. Birçok kişinin öfkesi olabilir ama hepsinin şiddetli öfkeleri olmaz. Çok kızmakla hiddetlenmek arasında fark vardır. Şiddetli öfkesi olan biri size vurmadan çok önce duvarları yumruklar, bir şeyleri yere atar ve kırar, tekmeler veya köpeklere, kedilere çocuklara bağırır. Ama yanılmayın; kontrolsüz hiddetleri olan kişiler er ya da geç sizi yollarında bulacaklar. Onları yalnız bırakın.

7

Aşırı muhtaç ve aşırı kontrolcü kişilere dikkat edin. Ayrılırsanız kendilerini öldürmekle tehdit etmek bir sevgi mesajı değil çok hasta, kontrolcü bir şeydir. Bütün parayı kontrol etmek isteyen ya da sizi veya tanıdığınız kişilere tehdit savuran kişilerden kaçın. Aşırı muhtaç kişiler ihtiyaçlarını karşılatmak için çıkarcı davranabilirler. Bu kişiler daha da tehlikeli olabilirler çünkü kendilerini çaresiz olarak gösterirler.

3

Başkalarını suçlamak tehlike işaretidir. Eğer bu kişi her şey için başkasını, örneğin eski eşini sinirli, sarhoş olmakla veya vurmakla suçluyorsa dikkatli olun. Bir dahaki sefere, öfkelendiğiniz için sizi suçlayabilir. Gerçekten güçlü ve/veya tahmin edilemeyen duygu durum değişiklikleri olan kişilere dikkat edin.

4

Madde istismarına dikkat edin. Alkol ve uyuşturucular şiddetli davranışta çok sıklıkla yer alır. Öfkelerini kontrol edemeyen kişiler genelde başka davranışlarını da kontrol edemezler. Aşırı içen ya da sarhoşken veya kafası iyiyken farklı biri gibi davranan kişilere dikkat edin.

5

Kıskançlık gururunuzu okşamasın. Kıskanç bir insan mantıksızdır ve gerçekten kıskanç bir insan kesinlikle tehlikeli bir insandır. Birinin sizi her an istemesi sağlıklı değildir. Bu kişi sizin aileniz ve arkadaşlarınızın yakınında olmanızı istemiyorsa ondan uzaklaşın. Sizi seven bir kişi sizi seven başka kişilerin sizi bırakmasına ihtiyaç duymaz. Böyle yaparsa o zaman bu hastalıklı bir ilişki dinamiğidir. Yürüyerek değil koşarak uzaklaşın.

6

Talepler ve ısrarlara, özellikle sizi rahatsız eden şeylere dikkat edin. Fiziksel veya duygusal olarak rahatsız edici bir seksin içine itilmek gerçekten kötü bir işarettir. Bu, iyiye gitmez; genelde bu partnerin istediği şey seks değil size yapmak istemediğiniz bir şeyi yaptırma becerisidir.

1

Partneriniz hayatından bahsettiğinde onu dinleyin. İşlerin çığırından çıktığına dair ipucu varsa, örneğin bir şeyleri kırmaktan, birini itmekten veya tehdit savurmaktan konuşuyorsa dikkat edin. Bazı şiddet eğilimli kişiler davranışlarından tuhaf bir gurur duyarlar. Eğer bir kişi herhangi bir kişiye karşı şiddetli davranışından gurur duyuyorsa ama bu kişi özellikle sevdiği varsayılan biriyse çok hızlı ve çok uzağa kaçın. Bu insanlar tehlikelidir.

8

Gidebiliyorken gidin. Her gün insanlar şiddet eğilimli partnerlerden dayak yiyor, onlar tarafından yakılıyor, tecavüze uğruyor ve öldürülüyorlar. Bu tür bir istatistik olmaya hiçbir şey değmez. Hiçbir şey böyle biri için risk almaya değmez. Hemen gidin. Çok uzun süre bekleyen ve hiç şansı kalmayan o kadar insan var ki…

9

Gitmekten korktuğunuz bir durumdaysanız yalnız kaldığınız ilk anda polisi arayın. Onlardan eve gelip sizi dışarı çıkarmalarını isteyin. Onlara partnerinizin şiddete eğilimli olduğunu ve kolayca sinirlendiğini söyleyin.

10

Şiddet bol bol uzun süreli terapi olmadan iyileşmez. Birçoğu yardım aldıklarında bile iyileşmez.

11

Yakarışlar veya tehditlerden etkilenmeyin. Şiddet eğilimli kimse sizden etkilenmez.

12

Olabildiğince çabuk ve güvenli bir şekilde uzaklaşın.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

sperm hücrelerin%86 sında haploid %8 sinde diploid %4 ünde anöploid % 2 sinde kaotik yapı tespit edilmiştir bir grup hücrede nukleusun yanısıra s... devamı