İngiliz bilim insanları, deneme aşamasındaki bir ilaç kombinasyonunun, pankreas kanserinin tedavisinde ümit vaat ettiğini söylediler.

İngiltere'deki Kanser Araştırma Merkezi'nin sağladığı fonla Cambridge'de yapılan deneyler çerçevesinde pankreas hastalarına, kemoterapide kullanılan gemsitabin ile deneme aşamasındaki MRK003 adlı ilacın birlikte verildiği bildirildi.

Bilim insanları, ilaç kombinasyonuyla ilgili ilk bulguların ümit verici olduğunu belirttiler.

Hastalardan 41 yaşındaki 2 çocuk babası Richard Griffiths, kendisine 2011 yılı Mayıs ayında pankreas kanseri teşhis koyulduğundan bu yana deneye tabi tutulduğunu söyledi.

Griffiths, 6 tedavi döngüsünün ardından yapılan taramanın, tümörlerin azaldığını gösterdiğini belirterek, bu nedenle tedaviyi sürdürdüğünü kaydetti.
İlaç kombinasyonu, fareler üzerinde uygulandığında, sonuçta kanserli hücreleri öldüren bir dizi vakayı tetikliyor.

İngiltere'de her yıl yaklaşık 8 bin kişiye pankreas kanseri teşhisi koyuluyor. Pankreas kanseri, ülkede kanserden ölümlerin en yaygın 5. nedeni.
Pankreas kanserinde hayatta kalma oranı, diğer kanser türlerine kıyasla çok düşük, teşhisle ölüm arasındaki süre de genellikle kısa. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

10 yıllık evliyim bir çocogum var tekrar çocuk sahibi olmak istiyoruz fakat normal yolla olmadı. doktora basvurduk 2013yılında varikosell teşhisi konu... devamı