PagetPaget hastalığı aşağıdaki komplikasyonlara sebep olabilir.

-Osteoartrit: Paget hastalığı eklemlerin etrafındaki kemiklere zarar verebilir. Bu da eklemdeki kıkırdağın zayıflayıp çözülmesine ve dolayısıyla artrite yol açar. Paget ve osteoartrit teşhisi konulmadan önce pek çok insan aşağı bel bölgesinde ağrı yaşar.

- Kırık kemikler (Çatlaklar): Paget hastalığının zayıflattığı bir kemik kolayca kırılabilir. Küçük darbeler bile hastalığın zayıflattığı kemikleri kırabilir.

- Çatlaklar vücudun ağırlığını taşıyan uzun kemiklerde (uyluk, önkol ve bel kemiği) yaygındır. Bu kemiklerin kırılması ciddi bir durumdur ve aşırı kanamaya yol açabilir. Ufak kırıklar özellikle yürürken veya bir şeyi kaldırırken artan ağrıya neden olabilir.

- Paget hastalığı kırık bir kemiğin normal bir biçimde iyileşmesine de engel olabilir.

- Sinir sistemi sorunları: Paget hastalığı kafatası veya omurilikte kemik büyümesini etkileyerek sinirler üzerinde baskı oluşmasına sebep olabilir. Hastalık ayrıca kulaktaki küçük kemiklere zarar vererek işitme kaybına neden olabilir. Ayrıca şunlar da görülebilir.

-Kulak çınlaması

-Görme bozuklukları ve körlük

-Baş ağrısı

- Sersemlik

-Yürümede ve dengede zorluk

-Kol veya bacakta güç kaybı ve hissizlik.

Nadiren şunlar da görülebilir:

-Kalp yetmezliği. Kemik dokusunda pek çok damar bulunur. Paget hastalığı kemiklere kan akışının artmasına sebep olur ve bazen kalp bu artışa bağlı olarak zorlanır. Bu zorlanma da kalp yetmezliğine sebep olabilir.

- Kemik kanseri (osteojenik sarkom). Bu paget hastalığının nadir ancak ciddi bir komplikasyonudur. Kemik kanseri Paget hastalarının %1’den azında oluşur. Aşırı kemik ağrısı ve kemik etrafındaki dokuda şişme, kemik kanserinin en yaygın belirtileridir. Paget hastalarında sıklıkla böbrek taşı ve/veya kan damarları ve kalp kapakçığında kalsiyum çökeltileri görülür.

Bu sorunlar, kemik dokusunun normalden hızlı çözülmesi sonucu vücutta kalsiyumun artmasından kaynaklanır. Paget hastalığı olan kişilerde hiperparatiroid görülebilir.

İLGİLİ MAKALE

Hiperparatirodizm

Op. Dr. Sinan GÖKER

sağ 5,50 sol 4,00 hipermetrop astigmat var ve bana önerilen tetkikler sonuçu göz içi mercek ameliyatıdır yaşım 33 lazere uygun olmadığını söylediler h... devamı