Otoimmün Hastalıklar Nelerdir?

Otoimmün hastalıklar bağışıklık sisteminin çok aktif olmasına ve vücudun kendi dokularına saldırıp zarar vermesine yol açarlar. Bu hastalıklar vücudun asıl düşmanlarla savaşma gücünü düşürerek enfeksiyon görülmesine sebep olabilirler. Tedavi amacıyla genellikle bağışıklık sistemi baskılanır. 

Romatoid Artrit

Bağışıklık sistemi eklemlerin yüzeyine ilişen antikorlar üretir. Bunlar eklemlere saldırarak enflamasyona, şişmeye ve ağrıya sebep olurlar. Romatoid artrit tedavi edilmezse kalıcı hasar bırakabilir.

Sistemik Lupus Eritematozis

Bu hastalıkta vücuttaki tüm dokulara yapışabilecek antikorlar üretilir. Eklemler, akciğerler, kan hücreleri, sinirler ve böbrekler genellikle etkilenen dokular arasındadır.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD)

Bağışıklık sistemi bağırsakların iç yüzeyine saldırarak ishal, rektal kanama, ani bağırsak hareketleri, karın ağrısı, ateş ve kilo kaybına yol açabilir. 

Multipl Skleroz (MS)

Bağışıklık sistemi sinir hücrelerine saldırır. Ağrı, körlük, güçsüzlük, koordinasyon zayıflığı ve kas spazmları görülebilir.

 

Tip 1 Diyabet

Bağışıklık sisteminin antikorları pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırıp yok ederler. 

 

Guillain - Barre Hastalığı

Bağışıklık sistemi bacaklardaki ve bazen kollar ile üst gövdedeki kasları kontrol eden sinirlere saldırır. Sonuçta görülen güçsüzlük zaman zaman çok şiddetli olabilir.

 

Sedef Hastalığı

Bağışıklık sistemi normal bir deri hücresini patojenle karıştırır. Bunun sonucunda hatalı sinyaller göndererek çok fazla deri hücresinin üretilmesine sebep olur.

 

Graves Hastalığı

Bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar tiroit bezini uyararak kana çok fazla tiroit hormonu salgılamasına sebep olur. 

Hashimoto Hastalığı

Bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar tiroit bezine saldırır ve tiroit hormonu üreten hücreleri yavaş yavaş yok eder. Vücutta tiroit hormonu seviyesi düşer.

Miyastenya Gravis

Antikorlar sinirlere tutunur ve bu sinirlerin kasları normal şekilde uyarmasını önler.

 

Vaskülit

Bağışıklık sistemi kan damarlarına saldırır ve zarar verir.

 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı