Vitaminler

Bağışıklık sistemi olarak bilinen insan vücudunun savunma mekanizması, vücudun sayısız enfeksiyon ve hastalıkla savaşmasını sağlar. Yani bireylerin sağlığı, bağışıklık sistemlerinin ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır da denilebilir. Sağlıklı işleyen bir bağışıklık sistemi (immün sistem), yaşam süresini uzatmak için çok önemlidir. Bağışıklık sistemi bozulmuş birinin enfeksiyonların kurbanı olma ihtimali yüksektir. Bu kişiler sıklıkla hasta olurlar, arada bir doktora giderler. Aslında bağışıklık sistemini riske atan şey, vitaminlerden yoksun besinler almaktır.

Günlük olarak yeterli miktarda vitamin almak, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım etmek için gereklidir. Birçok insan, bağışıklık sistemini nasıl güçlendireceğini sorar. Beslenmede, aşağıdaki vitaminlerin alınması bu amaca hizmet eder.

Vitamin A

Günlük beslenmede, yeterli miktarda A vitamini içeren yiyecekler tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder. Vitamin A bağışıklık sistemi vitaminlerinin en önemlisidir ve bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler. İnsanların enerji için besine gereksinim duyması gibi, bağışıklık sistemi de bakteriyel ya da viral enfeksiyonlarla mücadele edebilmek için A vitaminine ihtiyaç duyar.

A vitaminini, enfeksiyonlarla savaşan hücreler olan beyaz kan hücrelerinin yapımında kullanılır. Bu nedenle, bakteri ve virüs gibi zor kullanan davetsiz misafirlere engel olmak için A vitamini mutlaka gereklidir.

Vitamin B

Güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için, bütün B vitaminleri arasında gerekli olanı B6 vitaminidir. Araştırmalar B6 vitamini eksikliğinin, bağışıklık sisteminin işleyişine olumsuz etkileri olabileceğini kanıtlamıştır. Bağışıklık sisteminin yeterliliğini devam ettirmek için, beslenmeye B6 vitamini dahil edilmelidir. Ayrıca bu vitamin, lenf bezlerinin sağlıklı olmasını da sağlar. Lenf bezleri vücudun, koltuk altı, kasık ve bademcikler gibi değişik yerlerinde konumlanan ve beyaz kan hücrelerini üreten dokulardır. Vitamin B hakkında bilgi için daha fazla okuyun.

Vitamin C

Vitamin C de, vücudun savunma mekanizmasının güçlenmesi için oldukça önemlidir.

Vitamin C içeren gıdalar, bağışıklık sistemini destekleyen tüm sağlıklı beslenme önerilerinde sürekli yer alır. Çok sayıda meyve ve sebzede bulunan C vitamini, bakteri ve virüslerle savaşan beyaz kan hücrelerinin yeterli miktarda üretilmesini garanti eder.

Vitamin E

Bağışıklık hücreleri (B hücreleri), bakterilerle savaşmak için antikor üretirler. Bu yüzden önemlidirler. Vitamin E’nin B hücresi üretimini desteklediği, çalışmalarla ortaya konmuştur. Yaşlanmayla birlikte, vücudun savunma mekanizması enfeksiyonlarla mücadelede yetersiz hale gelir. Her gün yeterli miktarda alınan E vitamini, bağışıklık sistemindeki bu olumsuz değişimlerin ilerlemesini yavaşlatılabilir. 

Mineraller

Bağışıklık Sistemi Vitaminleri ve Mineralleri

Bağışıklık sisteminin iyi bir şekilde çalışabilmesi için, vitaminler tek yapı maddesi değildir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, vitamin ve minerallerin bileşimiyle mümkündür. Mineraller de, bağışıklık sistemini ‘zinde ve iyi’ tutmakta etkin bir rol oynarlar. Söz konusu mineraller çinko, iyot ve selenyumdur.

Unutmayın ki, bağışıklık sistemi için vitaminler gereklidir, ama aşırı şekilde almak kaydıyla. Vitamin zehirlenmelerine ve hoş olmayan yan etkilere neden olabileceklerinden gereğinden fazla alınmamalıdır.

Prof. Dr. Sinan ZEREN

Merhaba doktor bey Sag böbrek toplayici sistem grade 1 ektazik görünümdedir ne demek ?... devamı