Nedir

Osteopati eklemler, kaslar ve omuriliği içeren kas ve kemik yapısını tedavi edip güçlendiren toplam vücut sağlığına odaklanan bir tür ilaçsız, invazif olmayan el tedavi biçimidir. Amacı vücudun sinir, dolaşım ve lenf sistemlerini olumlu yönde etkilemektir.

Bu terapi sağlık bakımına özel bir holistik (bütünsel) bir yaklaşımdır. Osteopatlar sadece sorunlu bölgeyi tedavi etmeye yoğunlaşmakla kalmaz, bütün vücut sistemlerini dengelemek, toplam sağlık ve sıhhat sağlamak için el tekniklerini kullanırlar.

Dr. Andrew Taylor Still, ilaçlar kullanılmadan, dolaşım ve doğru değiştirişmiş biyomekanik geliştirmek için el tekniklerini kullanma amacıyla, osteopati uygulamasını 1800’lerin sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurdu. 

Özellikleri

Osteopatinin felsefesi, onu diğer tıp disiplinlerinden ayırır. Anahtar ilkeler vücut bölümlerinin bütünsel bir yaklaşımla bir arada işlemesine dayanır. Vücudun bir kısmı kısıtlanmışsa vücudun geri kalanı buna uyum sağlamak ve tedavi etmek zorunda kalır, sonunda yangı, ağrı, sertlik ve başka sağlık sorunlarına yol açar. Vücut hareket kısıtlamalarından kurtulduğunda osteopatik tedavi vücuda ağrının minimuma indirilmesi, stresin azalması ve hareketliliğin artmasında yardım ederek vücuda kendini tedavi etme olanağı sunar.

Osteopatlar geniş bir elle tedavi teknik dizisi, örneğin yumuşak doku esnetme, derin dokunsal baslı ve eklemlerin yönlendirilmesi veya çalıştırılmasını kullanırlar.

Bazı vakalarda, osteopatlar pratisyen hekimler tarafından verilen tavsiyeyi takviye edebilirler. Örneğin artritten mustarip kişilere genelde pratisyen hekimleri tarafından ilaç yazılır. Buna ek olarak, osteopatlar eklem ve kas sertliğinin neden olduğu ağrıyı eklem hareketliliğini ve eklemlere kan akışını artırarak azaltabilir ve artrit hastalarına kendilerinde hasara neden olmayı nasıl önleyeceklerini gösterebilir.

Yararları

Osteopatik tedavi kendi içinde önleyici değildir. Osteopatlar vücuda kendini düzenleme mekanizması olarak saygı duyarlar ve sadece ağrı veya rahatsızlık mevcutsa müdahale ederler. Osteopatinin yararları hareketlilik ve vücudun yapısal tutarlılığında genel iyileşmedir. Sonra vücut sistemlerinde, örneğin dolaşım, sinir ve lenf sistemleri daha etkin işlev gösterir ve bir dizi genel koşul için minimal tedavi gerekir.

Uyku Düzenlerimize Etkisi

Ağrı veya rahatsızlığın baş işaretçisi uyku eksikliği veya huzursuz gecelerdir. Etkili bir osteopatik tedavi sonucu genelde iyi bir uykuyla birlikte gelen ilk iyileşme işaretlerini yansıtır. Kötü uyku düzenleri ancak vücudun yetersiz işleyişini göstermeye yarar ve ağrıyla baş etmek için psikosomatik becerimizi azaltır (psikosomatik hastalıklar, fiziksel belirtileri duygusal etmenlerden kaynaklanan veya onlarla tetiklenen hastalıklardır).

Hastanın Sağlığında Etki Akışı

Osteopatik tedavi daha dengeli bir vücut ve daha iyi bir genel sağlık sağlamak için sinir, dolaşım ve lenf sistemlerine olumlu etki eder. Bu, iyi bir beslenme ve/veya egzersizle birleştirildiğinde kişinin sağlığını kuvvetlendirir ve genelde bireysel sağlık sorumluluğuna olumlu bir yaklaşıma götürür.

Rolü

Yaşamlarımız gitgide meşgul ama daha hareketsiz hale gelirken osteopatlar kişilerin kendi sağlıklarını sürdürmesi için harika bir yol olan esneme egzersizleri, kaldırma teknikleri, duruş, nefes alma ve stres azaltılması gibi önleyici tavsiyeler sunabilirler. İlaveten, beslenme ve işyeri ergonomisi gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri kişilerin yaşamlarını büyük ölçüde iyileştirip süregiden sağlık masraflarını azaltabilir.

Bir osteopatın erken müdahalesi söz konusu ağrının potansiyel kaynaklarının ve daha sonra ağrıyla baş etmek zorunda kalmamak için şu an yaşam tarzınızda nasıl değişiklikler yapabileceğinizin farkında olmanızı sağlar.

Yaralanmaları önlemek, işe biraz daha az zaman, böylece hareketli olmaya ve genel sağlığın yararlarından keyif almaya daha fazla zaman ayırmak anlamına gelir. 

Kapsamı

Bir osteopata ilk gidiş, pratisyen hekime ilk gidişle aynı gidişatı taşır. Tam bir tıbbi geçmiş alınır ve yaşam tarzı, beslenme ve duygusal durumla ilgili sorular sorulur. Osteopat, hastanın o anki durumuyla ilişkisiz gibi görünmesine rağmen, bütün belirtilerin yanı sıra geçmiş kazalar ve travmalar hakkında bilgi edinmek isteyecektir.

Hastadan bazı kıyafetlerini çıkarması ve bazı basit hareketleri yapması istenebilir. Böylece osteopat hastaların bedenlerini nasıl kullandıklarını gözlemleyebilir, her bariz hareket bozulmasını tanımlayabilir ve duruşu değerlendirebilir. Nörolojik ve ortopedik testler osteopatın olası kaynak patalojileri elemesine ve hastanın şikayetinin temelini ayrıştırabilir.

Osteopatlar, vücudun çeşitli bölgelerindeki kısıtlanma noktalarını veya aşırı baskıyı elle tespit etmek üzerine yüksek düzeyse eğitim alırlar. Aşırı hassas dokunma veya elle muayene hissi kullanan osteopat omurilik, eklemler, kaslar ve tendonları değerlendirir. Osteopat bulgularını doğrulamak için kan testleri ve röntgenlere de başvurabilir ya da mevcut olduğunda var olan tanısal sonuçları da gözden geçirebilir.

İlk konsültasyonun tamamlanması 45 dakika sürer, bundan sonra osteopat bir teşhis ileri sürüp bir tedavi programı önerebilir. Tedavi, kan akışını artırmak ve eklemlerle kasların esnekliğini geliştirmek için yumuşak doku esnetmesi, eklemleri hareket aralıkları yoluyla pasif olarak alınan hareket ettirmek için artikülasyon, kasları alternatif olarak esneterek ve dirence karşı çalıştırarak kaslardaki gerginliği gevşetmek için kas enerjisi gibi teknikleri içerir.

Eğer teşhis kişinin daha fazla inceleme veya uzman müdahalesine gereksinimi olduğu yönündeyse bir osteopat uygun bir pratisyene yönlendirilmeyi önerecektir. Osteoparlar genelde bir pratisten hekim, diş hekimi, podiatr ve başka sağlık uzmanlarıyla birlikte tedavi yapar.
Osteopati kendi kendine şifayı vurguladığı için bir osteopat beslenme değişiklikleri, ev egzersiz programları ve yaşam tarzı uyarlamaları önerebilir. Bütün tedavi programları yüksek ölçüde kişiselleştirilmiştir ve hastanın o anki durumuna, geçmişine ve değişikliğe uyum sağlama yeteneğine bağlıdır. En basit sorunlar genelde sadece 3-4 tedavi gerektirir.

Osteopatik Tedavi Yaptırmayan Biri Uzun Vadede Nasıl Hisseder

Sırt ağrısı belirtilerini görmezden gelirseniz bu vücuttaki başka ağrı türlerine, örneğin boyun, omuz veya bacak ağrısına dönüşebilir. Uzun vadede bunun derin psikolojik dallanmaları olabilir, bu da hastanın tedaviyi elde edilebilir bir hedef olarak kabul etmesini zorlaştırır ve birçok uzun dönem sağlık sorunu gibi depresyona yol açabilir.

Osteopatik felsefeye göre, vücudun bütün kısımları birbirine bağlıdır ve birbirlerini etkiler. Ne var ki, sırt ağrısı yaşayan kimse bir osteopata giderse bu, sırt ağrısının tedavi edilebileceğini ve potansiyel ağrıdan kaçınılabileceğini gösterir. Elbette bu, genel sağlık ve sıhhati geliştirerek daha hareketli ve sağlıklı bir yaşam tarzına önayak olur.

Osteopatların En Yaygın Tedavi Ettiği Sorunlar

Osteopatlar düşündüğünüzden daha fazlasını tedavi ediyorlar. Birçok hasta baş, sırt, boyun, topuk/ayak ağrıları, siyatik, çıkıklar, tenisçi dirseği ve tekrarlanan zorlanma yaralanması gibi şikayetlerle gelir. Başka hastalar astım, artrit, sindirim sorunları, karpal tünel sendromu, boyun incinmesi ve duruş sorunlarından mustariptir.

Osteopatlar ofiste, evde veya spor yaparken yaralanan hastalarla düzenli olarak ilgilenir.
İLGİLİ MAKALE

Osteopatik tedaviler

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

Mrb hocam yeğenim duchenne muskuler distribütör hastası ankarada haluk Topaloğlu hocamız 4yasına kadar tedavi süreci baslanamaz demişti şimdi bi tanıd... devamı