Doğum kusurları

Ölü doğan bebeklerin %15-20’sinde bir veya daha çok doğum kusuru vardır. Bu bebeklerin %20’sinde Down sendromu gibi kromozom bozuklukları vardır. Diğer bebeklerde genetik, çevresel veya bilinmeyen sebeplerden kaynaklanan başka doğum kusurları vardır.

Plasenta sorunları

Plasenta sorunları ölü doğumların yaklaşık %25’ine neden olur. En yaygın plasenta sorunlarından biri plasenta ayrılmasıdır. Bu durumda, plasenta doğumdan önce rahim duvarından ya kısmen ya da tamamen ayrılır. Bu, anne ve bebeğin yaşamını tehdit eden bir kanamayla sonuçlanır. Bazen fetüsün oksijensizlikten ölmesine neden olabilir. Gebelik sırasında sigara içen veya kokain kullanan kadınların plasenta ayrılma riski daha yüksektir.

Zayıf fetüs gelişimi

Çok yavaş büyüyen fetüsler, daha fazla ölü doğum riski altındadır. Ölü doğan bebeklerin %40’ında yavaş gelişim vardır. Sigara içen ve yüksek tansiyonu olan kadınların daha yavaş büyüyen bebek sahibi olma riskleri daha yüksektir. Gebelik sırasında bir ultrason incelemesi bebeğin zayıf gelişimini göstererek sağlık uzmanlarının gebeliği daha dikkatli görüntülemelerini sağlayabilir.

Enfeksiyonlar

Anne, fetüs veya plasentayı etkileyen enfeksiyonlar ölü doğumların yaklaşık %10-25’ine neden oluyor gibi görünüyor. Enfeksiyonlar gebeliğin 28. haftasından önceki fetüs ölümlerinin önemli bir sebebidir. Bazı enfeksiyonlar gebe kadınlarda belirtilere yol açabilir. Bunlar genital enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları ve beşinci hastalık gibi bazı virüslerdir (parvovirüs enfeksiyonu). Bu enfeksiyonlar fetüs ölümü veya erken doğum (gebeliğin 37 haftadan önce tamamlanması) gibi ciddi komplikasyonlara yol açana kadar teşhis edilemeyebilirler.

Gebe kadındaki kronik sağlık sorunları

Ölü doğumların yaklaşık %10’u annedeki yüksek tansiyon, şeker hastalığı, böbrek hastalığı ve trombofili (kan pıhtılaşma bozuklukları) gibi kronik sağlık sorunlarıyla ilişkilidir. Bu durumlar zayıf fetüs gelişimine veya plasenta ayrılmasına etki edebilir. Yüksek tansiyonun gebelikten kaynaklanan türleri (örneğin preeklampsi) de özellikle ikinci veya daha sonraki bir gebelikte meydana gelirse riski yükseltebilir.

Göbek kordonu kazaları

Göbek kordonunu içeren kazalar ölü doğumların %2-4’ünü etkileyebilir. Bunlar arasında bağda bir düğüm veya bağın plasentaya anormal yerleşmesi olabilir. Bunlar fetüsü oksijensiz bırakabilir.

Diğer sebepler

Ölü doğumun diğer sebepleri arasında travma (örneğin araba kazaları), geç doğum (42 haftadan daha fazla süren bir doğum), Rh hastalığı (anne ve bebeğin kanı arasında uyuşmazlık) ve zor bir doğum sırasında oksijensizlik (asfeksi) olabilir. Bu nedenler yaygın değildir. Ayrıca annenin yaşının 35’ten büyük olması, annenin aşırı kilolu olması ve çoklu gebelik de etki edebilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Doğum yapali 8 hafta oldu,40 günden sonra adet oldum hala devam ediyor.Buarada enfeksiyon oldu,antibiyotik kullandim geçmedi sebebi nedir acaba?Enfeks... devamı