Okul korkusu yaşayan çocuklara öncelikle sevgi, şefkat ve her zamankinden daha fazla anlayışla yaklaşmak gerekir. Bu çerçevede onları neyin kaygılandırdığını, bu korkularının nedenlerini bulmak önemlidir. Bu konuda atılacak ikinci adım, çocuk okula gitmek istesin ya da istemesin, ne hissederse hissetsin, anne ve babanın onun yanında olduklarını, onu sevdiklerini hissettirmeleridir. 

Üçüncü aşama, çocuğu mutlaka okula gitmeye ikna etmektir. Bu konuda gevşek davranmak, çocuk için sonu gelmez bir okula gitmeme dönemini başlatabilir. Kaldı ki, okula kesintilerle giden bir çocuğu okula göndermek, sürekli giden bir çocuğa göre daha zordur. Anne babalar, çocuğu okula gitmeye ikna etmeli, bunu yaparken çocuğun kaygı ve korkularını anladıklarını, yanında olduklarını, yardımcı olmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını anlatmaları önemlidir. 

Çocuğun okul korkusunu yenmek için, okul bahçesine girip çıkmak, 1 saat derste kalmak ya da sadece okul ödevlerini alıp dönmek biçiminde de olsa, mutlaka her gün okula gitmesini sağlamak gerekir. Hatta okul kapalı olsa bile okula uğraması, çocuğun okul kavramından uzaklaşmamasına yardımcı olacaktır.

Uzm. Psk. Filiz YAKMAZ BASILGAN

filiz hanım bende çocuğuma zarar verme korkusu var bir rüya gördüm uyandıktan sonra bu korkuya kapıldım 7 aydır sürüyor atlatamadım size gelsem yardım... devamı