Ofisteki Mikrodalga

Eğer riske girmek istiyorsanız, öğle yemeğinizi mikrodalgada ısıtın! Mikrodalga fırına yapışmış kir ve yemek artıkları, yemekleri çiğ yemeyi düşünmenize bile yol açabilir.

Alabama Üniversitesinde beslenme bilimleri profesörü Beth Kitchin şöyle diyor: “Aslında eğer evinize ya da ofisinize bir sağlık müfettişi gelse, mikrodalganın, sınavı geçeceğinden şüpheliyim. Mikrodalga fırın oldukça pis ve sağlıksız hale gelebilir.”

“İnsanlar lokantalarda yedikleri şeylerden zehirlenmekten çok korkuyorlar ama araştırmalar, kendi mutfaklarımızın herhangi bir lokantadan çok daha kötü durumda olduğunu gösteriyor.”

Kitchin şöyle diyor “Mikrodalganın içindeki yemek artıkları sizi zehirlemez. Mikrodalgada bir şeyler pişirdiğiniz zaman bakterileri yok etmiş olursunuz. Pişirme işlemi, bakterileri yok etmenin en iyi yollarından biridir. Çiğ tavukların %70’inde kampilobakter bakterileri olduğuna dair raporlar gördüm. Bunu iyice pişirdiğiniz zaman bakterilerin yaşama ihtimali yoktur.”

 

İpuçları

Bazı ipuçları:

  • Mikrodalga fırınınızın temiz olmasını sağlamak ve kokmasını önlemek için, düzenli olarak, içini ve dışını çamaşır suyu içeren bir temizlik maddesiyle silin. Ardından suyla silerek temizlik maddesinin fırında kalmamasını sağlayın. Aksi takdirde yemek pişirdikten sonra fırının içi çamaşır suyu kokar.
  • Yemek pişirdikten sonra mikrodalga fırının kapağını açık bırakarak kokuların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezinde diyetisyen olan Laura Molseed yağların sıçramasını önlemek için yemeklerinizin üstünü kapamanızı öneriyor:

  • Yemeğe temas etmeyecek ve yemek kabını sımsıkı kapatmayacak şekilde, yemek kabını uygun bir plastikle örtün. Bu, buhar yaratarak yemeğin çabuk ısınmasını ve bakterilerin yok olmasını sağlar. Hava akımını sağlayacak bir aralık olmasına dikkat edin, aksi takdirde yemeğiniz patlayabilir.
  • Eğer mikrodalgayı, dondurulmuş yiyeceği çözmek için kullanıyorsanız, bu işlemden sonra yemeği hemen pişirmeye dikkat edin. Çünkü yemek zaten ısınmaya başlamıştır ve dolayısıyla bakterilerin üremesi için bir ortam hazırlanmış olur.