Menopoz Seks Dürtüsünü Nasıl Etkiler

Menopoz sonrası östrojen ve testosteron kaybı kadının cinsel dürtü ve işlevinde değişikliklere neden olabilir. Menopoz ve menopoz sonrası kadınlar kolayca tahrik olmadıklarının farkına varırlar, dokunma ve okşamaya karşı daha az hassas olabilirler. Ayrıca düşük seviye östrojen vajinaya kan sağlamada azalmaya neden olabilir. Azalan kan akışı, vajinayı kurutup rahat ilişkiye girmeyi engelleyerek vajinal kayganlaşmayı etkileyebilir.
Düşen östrojen seviyesi azalan cinsel dürtüdeki tek etmen değildir; menopoz öncesi ve sonrası cinsel aktiviteler olan kadınının başka birçok faktör vardır.
Bunlar:
 • Mesane kontrol sorunları
 • Uyku sorunları
 • Depresyon ya da endişe
 • Stres
 • İlaçlar
 • Sağlık endişeleri

Menopoz Tüm Kadınlarda Seks Dürtüsünü Azaltır Mı

Aslında hayır, bazı kadınlar menopoz sonrası cinsel dürtülerinde artış olduğunu bildirmişlerdir. Bunun sebebi de hamile kalma riski endişesi olmaması olabilir. Ayrıca menopoz sonrası dönemi yaşayan kadınların genelde daha az çocuk sorumlulukları vardır, bu yüzden partnerleriyle samimiyetlerinin keyfine varır ve rahatlarlar. 

Menopoz Esnasında Vajinal Kuruluğu Tedavi Etmek İçin Ne Yapabilirim

Menopoz esnasında ve sonrasında vajinal kuruluğa çeşitli jeller gibi su suda eriyen kayganlaştırıcılarla müdahale edilebilir.

Vazelin gibi suda eriyen kaydırıcı kullanmayın lateksi zayıflatabilir (prezervatif yapımında kullanılan malzeme, prezervatif doktor tarafından artık yumurtlamadığınız doğrulana kadar kullanmaya devam etmeniz gereken ve sizi cinsel ilişkiyle geçen hastalıklardan koruyan bir malzemedir). Suda erimeyen kaydırıcılar, özellikle bağışıklık sistemi kemoterapi tarafından zayıflatılan bir insanda, bakteriyel oluşum için ortam hazırlayabilir.

Vajinal nemlendiriciler vajinadaki nemi korumak için daha düzenli olarak kullanılabilir. Vajinal östrojen terapiyle ilgili doktorunuzla da konuşabilirsiniz.

Menopoz Esnasında Ve Sonrasında Seks Dürtümü Nasıl Geliştirebilirim

Menopoz yaşayan kadınlarda cinsel sorunlara iyi gelebilecek iyi bir ilaç yoktur. Östrojen replasman tedavisi işe yarayabilir ama etkiliği konusunda çelişen sonuçlar vermiştir. Östrojen vajinal kuruluğa iyi gelerek ilişkinin daha az ağrılı olmasını sağlamıştır.

Doktorlar aynı zamanda östrojen ve androjen denilen erkek hormonlarının bileşiminin kadınlarda seks dürtüsünü artırıp artırmayacağı üzerine çalışmaktadırlar.

Cinsel konuların konuşması her ne kadar zor olsa da doktorunuzla konuşun; danışma gibi düşünülecek seçenekler vardır. Doktorunuz sizi ve eşinizi cinsel bozukluk uzmanına yönlendirebilir. Bireysel olarak terapistiniz cinsel danışmanlık hizmeti verebilir bu hizmet sadece eşinizle size olacağı gibi grup terapisi şeklinde de olabilir. Bu tür danışmanlık kısa vadede de olsa çok başarılı olabilir. 

Menopoz Esnasında Partnerimle Samimiyeti Nasıl Artırabilirim

Menopoz esnasında, cinsel dürtünüz azalmış ama danışma hizmetine ihtiyaç duymadığınızı düşünüyorsanız, yine de eşinizle samimi olmaya çalışın. Sevgi ve şefkat cinsel ilişki olmadan da ifade edilebilir. Beraber yürüyüşe çıkın, mum ışığında yemek yiyin ya da birbirinize masaj yapın.
Fiziksel samimiyeti artırmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:
 • Kendinizi anatomi, cinsel işlev ve yaşlanma, seks davranış ve tepkileri konusunda eğitin. Bu sizin cinsel işlev ve performansınız konusunda endişelerinizi yenmenize yardımcı olabilir.
 • Erotik malzemeler (video ya da kitaplar), mastürbasyon ve cinsel rutinlerde yapılabilecek değişiklikler aracılığıyla uyarılmayı artırın.
 • Rahatlığı artıracak ve endişeyi ortadan kaldıracak zihin dağıtan teknikler kullanılan. Bunların içinde erotik ya da olmayan fanteziler; cinsel ilişki egzersizleri ve müzik videolar ya da televizyon.
 • Cinsel birleşmeyle ilgili olmayan davranışlar deneyin. Şehvetli masaj gibi cinsel ilişki içermeyen fiziksel olarak tahrik edecek aktiviteler yapın. Bu aktiviteler sizi rahatlatacak ve eşinizle sizin aranızdaki iletişimi artıracaktır.
 • İçe girmenin derinliğini kontrol etmenize olanak sağlayacak cinsel pozisyonları kullanarak yaşıyor olabileceğiniz ağrıyı azaltın. İlişkiden önce rahatlamanıza faydalı olacak sıcak bir banyo yapabilir ve sürtünmeden oluşacak ağrıyı azaltacak vajinal kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz.
 • Neyin rahat olabileceği ya da olmayacağı konusunda eşinizle konuşabilirsiniz. 

Hala Cinsel İlişkiyle Geçen Hastalıklar Konusunda Endişelenmeli Miyim

Evet, menopoz ve menopoz sonrası dönem sizi cinsel yoldan geçebilecek hastalıklara karşı korumaz. Cinsel olarak aktif olduğunuz hayatınızın herhangi bir döneminde cinsel ilişkiyle geçebilecek hastalıkları kapmanın mümkün olduğunu ve bu riskin yaşla ya da üreme sistemindeki değişikliklerle azalmayacağını unutmamak gerekir.

Eğer tedavi edilmezse, cinsel ilişkiyle geçen bazı hastalıklar ciddi hastalıklara yol açabilirken AİDS gibi diğer hastalıklar tedavi edilemez ve ölümcül olabilir.

Cinsel Yolla Geçen Hastalıklardan Nasıl Korunabilirim?

Cinsel yolla geçen hastalıklardan korunmak için temel adımlar:
 • Hiç seks yapmamak en garanti yoldur.
 • Her cinsel ilişkide lateks prezervatif kullanın. Kaydırıcı kullanırsanız, su bazlı olmasına dikkat edin (vazelin olmaz).
 • Seksüel partner sayısını kısıtlayın. Ne kadar çok partneriniz varsa o kadar çok cinsel yolla geçen hastalığa yakalanma riskiniz olur.
 • Tek eşliliğe önem verin. Yani tek kişiyle cinsel ilişki yaşayın. O kişi de sadece sizinle ilişki yaşamalı.
 • Seks partnerinizi özenle seçin. Cinsel yolla geçen hastalığı olabileceğinden şüphelendiğiniz birisiyle seks yapmayın.
 • Hastalıklara karşı kontrol yaptırın. Birisine enfeksiyon bulaştırma konusunda risk almayın.
 • Partnerinizde sağlık kontrolünden geçmesi konusunda talepte bulunun.
 • Birden fazla seks partneriniz varsa, her zaman prezervatif kullanın.
 • Seksten önce alkol ve uyuşturucu kullanmayın. Sarhoş olursanız güvenli seks uygulaması olasılığınız az olur.
 • Cinsel yolla geçen hastalıkların işaret ve belirtilerini öğrenin.

Op. Dr. Aytun AKTAN

ben 40 yasında bir bayanım.geçen eylülün 7 inde adet oldum bu ayda hiç adet olmadım.menopoz mu yoksa adet duzensizliğimi?ben menopoza girmekten çok k... devamı