Nedir

Meme kanseri tedavisinde iki ana amaç vardır:

1) Mümkün olduğunca kanseri vücuttan atmak.
2) Kanserin tekrar etmesini önlemek.

Meme Kanseri Tedavisinin Tipi Nasıl Belirlenir?

Doktorunuz tarafından önerilen meme kanseri tedavisinin türü, memedeki tümörün büyüklüğü ve yerine, kanser hücreleri üzerinde yapılan laboratuvar testlerinin sonuçlarına ve hastalığın safhasına ve yayıldığı alana bağlıdır. Doktorunuz genellikle yaşınızı, genel sağlığınızı ve tedavi seçenekleri hakkındaki duygularınızı göz önünde bulundurur.

Tedavi Türleri

Meme Kanseri Tedavi Türleri

Meme kanseri tedavileri lokal veya sistemiktir.

Yerel tedaviler, meme gibi belirli bir bölgedeki kanser hücrelerini yok etmek ya da kontrol altına almak için kullanılır. Bunlar:

  • Ameliyat, mastektomi veya lumpektomi (meme koruyucu tedavi de denir). Mastektomi ve lumpektominin farklı türleri de vardır.
  • Radyoterapi.

Sistemik tedaviler vücudun her yerine yayılmış kanser hücrelerini yok etmek ya da kontrol altına almak için kullanılır. Bunlar:

  • Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Yan etkileri, bulantı, saç dökülmesi, erken menopoz, sıcak basması, yorgunluk ve kan sayılarının geçici olarak azalmasıdır.
  • Hormon tedavisi, menopoz öncesi dönemdeki kadınlar için tamoksifen ve menopoz sonrası dönemdeki kadınlar için aromataz inhibitörlerini içerir. Hormon tedavisinde, östrojenin özellikle meme kanseri ameliyatı sonrası kalabilen kanserli hücrelerin büyümesini teşvikini önlemek amacıyla ilaçlar kullanılır. Yan etkileri sıcak basması ve vajinal kuruluk olabilir.
  • Biyolojik terapi, ilaçlarla vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. İlaç, HER2 adlı proteini yüksek düzeyde içeren hücreleri hedef alır.

Sistemik tedavi lokal tedaviden sonra (adjuvan tedavi) veya önce (neoadjuvan tedavi) uygulanabilir. Adjuvan tedavi, lokal tedavi sonrası vücutta kalan kanser hücrelerini ve vücudun başka bölgelerinde bulunabilen kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır.

Bir hasta kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak meme kanseri tedavilerinin tek bir türünü veya bir kombinasyonunu görebilir.

İpuçları

Meme Kanseri Tedavisi Seçimi Hakkında Unutmamanız Gereken İpuçları

Bazı tipik meme kanseri tedavi yöntemleri olmasına rağmen, başka seçenekleriniz de var.

  • Doktorunuzla her tedavi türünün bütün riskleri ve yararları ve bunların kendi yaşam tarzınızla ilişkisi hakkında konuşun.
  • Teşhisiniz ve tedavi seçimiyle ilgili konuları duygusal yönden ele almanıza yardımcı olması için bir destek grubuna katılmayı düşünün.
  • Doktorunuza klinik denemelere katılmak istediğinizi söyleyin.

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı