Larenjit Belirtileri

Gırtlakta oluşan iltihaplanmaya larenjit adı verilir. Larenjit çoğu zaman soğuk algınlığı ve nezle gibi viral hastalıklarla ortaya çıkar aynı zamanda reflü, sesi zorlama, alerji ve sigara gibi etmenler de tetikleyici olabilmektedir.  İki grupta incelenen larenjit akut ve kronik olmak üzere ayrılır. Akut larenjit ses kısıklığı, kuru öksürük, boğazda ağrı ve yanma gibi şikâyetler vardır, kronik larenjitte ise tedavi edilemeyen gırtlaktaki hasar ses tellerinde bezeler meydana getirir.  Peki, larenjit belirtilerini biliyor musunuz?

Boğaz Ağrısı

Larenjitin en sık rastlanan belirtileri arasında boğaz ağrısıdır. Şişen bademcikler boğazda yanma ve yutkunma güçlüğüne neden olur.

Ses Kısıklığı

Boğaz ağrısından sonra en çok rastlanan belirti ses kısıklığıdır. Gırtlaktaki iltihabın yol açtığı ses kısıklığının şiddeti hastalık ilerledikçe artar.

Kuru Öksürük

Larenjitin bir diğer belirtisi de kuru öksürüktür, boğazında bir cisim varmış hissine kapılan hastalar kuru öksürükten de şikâyet ederler

Nefes Darlığı

Gribal enfeksiyonlarla ortaya çıkan larenjit hastalığında burun tıkanıklığı ve nefes darlığı da meydana gelebilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı