Cerrahi Kürtaj

Cerrahi kürtaj rahim içeriğini ameliyatla çıkararak hamileliği sonlandırır. Gebeliğin kaç haftalık olduğuna bağlı olarak farklı cerrahi kürtaj uygulamaları kullanılır.

Cerrahi kürtaj öncesi ve sonrası bakım, fiziksel muayene ve laboratuar testleri; kaçınmanız gerekenler, öz-bakım talimatları, doktorunuzu aramanızı gerektiren belirtiler hakkında bilgilendirme ve doğum kontrol planı yapılmasını  içerir.

İlk 3 Ay

İlk üç aylık dönemde ( 5 ila 12 hafta) cerrahi yöntemler

  • Elle vakum aspirasyonu ya da vakum aspirasyon makinesi rahimdeki tüm dokuyu boşaltmak için küçük bir tüp aracılığıyla emme uygular.

İkinci 3 Ay

İkinci üç aylık dönemde cerrahi yöntem

Gebeliğin ikinci 12 haftasında (ikinci üç aylık dönem) kürtaj gerektiğinde genellikle dilatasyon ve evakuasyon ( genişletme ve tahliye etme) yapılır. Bu işlem plasenta ve fetüs dokusunun rahimden temizlenmesi için genellikle vakum aspirasyon, dilatasyon ve küretaj ve cerrahi alet kullanımının (forseps/pens gibi) bir birleşiminden oluşur.

Dilatasyon (rahim ağzının genişletilmesi) ve evakuasyon, ikinci üç aylık dönemde kullanımı yaygın bir uygulamadır çünkü komplikasyon riski müdahaleli düşükten daha azdır.

Cerrahi Olmayan Yöntemler

İkinci üç aylık dönemde cerrahi olmayan yöntemler

Müdahaleli düşük (istemli düşük), ikinci üç aylık dönemde, istemsiz kasılmaların başlaması için (kasılmalara neden olarak) kullanılan ilaçlarla fetüsün rahim dışına attırılmasıyla (itme) gebeliğin sonlandırılmasıdır. Eğer fetüsün ciddi bir tıbbi sorunu varsa, kadın müdahaleli düşüğü seçmek zorunda kalabilir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

ben 9 gun once (vakumla)kurtaj oldum gebeliym 7 ci haftasinda bos gebelik oldugu anlasildi dusuk yasadm sonra kurtaj oldum kurtaj sonrasi bende 4 gun ... devamı