Nedir

Kurabiye Diyeti Nedir?

Aç olmak ve şekerli yiyecekler tüketmek insanların diyetlerini bozmasının iki temel nedenidir. Ama ya kurabiye yemek ve tok olmak diyet planınızın bir parçası olsaydı? Kurabiye Diyeti’nde, kolay kilo verebilmek için kurabiye yenir. En sevdiğimiz yiyeceklerden biriyle kilo vermekten daha cazip ne olabilir?

Ama bunlar anneannenizin kurabiyeleri değildir. Bu kurabiyeler daha ziyade öğünlerin yerine tüketilmek için hazırlanmıştır; lif, protein ve sizi tok tutmak için tasarlanmış diğer malzemelerle yapılmıştır. Bunlar anneannenizin kurabiyeleri kadar tatlı değildir, ancak elbette lezzetlidir. Bu kurabiyeler, açlığı bastırma işlevi gören amino asitler (proteinlerin yapı taşları) ve lifler dışında hiçbir ilaç ya da gizli madde içermez.

Birkaç kurabiye diyeti programı vardır. Bunların en popülerleri “Hollywood Kurabiye Diyeti”, “Smart for Life Diyeti” ve “Dr. Siegal’in Kurabiye Diyeti”dir. Miami’de bir obezite uzmanı olan Sanford Siegal 1975 yılında hastalarının kilo vermesini sağlamak için bir kurabiye formülü geliştirmiştir ve kurabiye diyeti kavramının mucidi olarak bilinir.

Kurabiye diyetlerinin bazıları insanların kendi başlarına, internetten yardım da alarak uygulaması için tasarlanmıştır. Bazıları ise doktor gözetiminde uygulanır.

.

Nasıl İşe Yaryor

Kurabiye Diyeti Nasıl Yapılır?

Kurabiye Diyeti’nde, kahvaltı ve öğle yemeğinde hangi çeşit kurabiye yenileceği ve akşam menüsünde ne olacağı dışında hangi yiyeceklerin tüketileceği konusunda bir karar vermek gerekmez. Bu nispeten kolay bir diyet yöntemidir ve bildirilenlere göre, Siegal’in yaklaşık 1 milyon hastasının kilo vermesine yardımcı olmuştur. 

Kurabiyeler, açlığı bastırdığı düşünülen amino asitleri, lifleri ve kendinizi tok hissetmenizi sağlamak için yavaş sindirilen diğer maddeleri içerir. Günde 4-5 kurabiye yaklaşık 500 kalori değerindedir.

Akşam yemekleri basittir: Düşük proteinli besinler ve sebzeler ya da hafif bir akşam yemeği ve salata. Akşam yemeklerinin her biri 300 ila 1000 kalori arasındadır. Yani bu diyet her gün toplam 800 ila 1500 kalori almanızı sağlar.

Günde 800 kalorilik bir program uygulayan herkes kesinlikle kilo verir. Ama çok düşük kalorili diyetler uygulayanlar için (günde 1200 kaloriden az) doktor gözetimi tavsiye edilir. Çünkü bu diyetler, besleyici öğeler açısından yetersiz olabilir. Çok düşük kalorili kurabiye diyetlerinin çoğunda besinsel yetersizlikleri takviye etmek için günlük bir multivitamin tavsiye edilir. (Kendi kendine uygulanan, internetteki kurabiye diyetlerinde günde 1400 ya da daha fazla kalori düzeyleri önerilir).

Siegal, hastalarının 800 kalorilik sınıra uymada hiçbir sorun yaşamadıklarını ve genellikle ayda yaklaşık 7 kilo verdiklerini söylemektedir.

Siegal, “Bir diyete bağlı kalmayı motive edici en önemli şeylerden biri açlığı kontrol altında tutabilmek, yeme arzusunu azaltmak ve kilonuzun düştüğünü görmektir; hemen hemen herkes 800 kalorilik bir diyetle kilo verir,” demektedir.

Kaiser Permanente’de çalışan Dr. Evan Bass “Smart for Life” kurabiye diyetini bir yılı aşkın bir süredir uygulamaktadır ve 21 kilo vermiştir.

Evan Bass, “İlk iki hafta çok zordu, bu süreçte yorgundum ve egzersiz için hiç enerjim yoktu. Ama bir kere alıştıktan sonra kendimi çok iyi hissettim ve bir yandan her gün kahvaltıda ve öğle yemeğinde kurabiyeleri yerken bir yandan da fiziksel olarak daha aktif olabiliyordum,” diyor.

Bass, özellikle mikrodalgada ısıtıldığında damla çikolatalı kurabiyeleri sevdiğini ve günde 6-8 kurabiye yemekten hiç bıkmadığını söylüyor.

Bass, diyet yapmanın ve düzenli olarak “Smart for Life” kliniğine gitmenin sonucu olarak, sağlığının düzelmesinin yanı sıra, daha iyi yiyecek seçimleri yaptığını ve fiziksel olarak aktif olma kararlılığının arttığını söylüyor.

“Verdiğim kiloda kalmak için, hala hafta içi kurabiye yiyorum ve haftasonu diğer yiyeceklerle kendimi şımartıyorum. Ama kilomu yakından izliyorum ve 2 kilo aldığımda yediklerim ve aktivitelerim konusunda daha dikkatli olmaya başlıyorum,” diyor

Neler Yiyebilirsiniz

Neler Yiyebilirsiniz?

Kahvaltı ve öğle yemeği yerine yenilen kurabiyeler ve atıştırmalıkların her biri 90 ila 150 kalori arasında değişmektedir. Bu kurabiyelerin; çikolatalı, muzlu, yabanmersinli, yulaf ezmeli ve hindistan cevizli olmak üzere çeşitleri vardır. Taşınabilir olduğundan ve buzdolabında saklamaya gerek olmadığından oldukça pratiklerdir.

Siegal’in doktor gözetimi altındaki kurabiye diyeti, akşam yemeği için 115-170 gramlık düşük proteinli besinler ve buharda pişirilmiş ya da çiğ sebzelerden oluşan bir öğün içerir. Bu öğün yaklaşık 300 kalori değerindedir. Her gün sekiz bardak kalorisiz kahve, çay, su ya da başka içeceklere izin verilir; ama alkol, tatlılar, meyveler, süt ürünleri ya da diğer yiyecekler tavsiye edilmez.

Doktor gözetimi altında olmadan internetteki kurabiye diyetlerini uygulayan kişilerin, her gün yaklaşık 500 kalori değerinde kurabiyenin yanı sıra uygun yiyeceklerden oluşan bir akşam yemeği yemeleri istenir. Bu yöntem gün içindeki kalorileri kontrol eder, ama akıllıca seçilmediği sürece akşam yemeği bir kalori faciası olabilir.

Uzmanlar Ne Diyor

Uzmanların Görüşleri

Diyet uzmanları, Kurabiye Diyeti’nin, bazıları için etkili olduğu bilinen öğün replasman programının değişik bir türü olduğunu söylemektedir.

İster evde ister dışarıda yemek yerken, birçok kişi için yemekler hakkında karar vermek güçtür. Bir öğün yemek yerine meyve suyu içmek, ya da bir kurabiye veya bir çikolata yemek işi kolaylaştırır ve bazı kişilerin diyetlerinin kontrol altında olmasına yardımcı olur.”

Diyetisyenler; Kurabiye Diyeti’ni uygularken akıllı yemek seçimleri yapmanın önemini vurgulamakta ve diyet yapanların, 300 kaloriden fazla olsa bile, akşam yemeğine düşük proteinli besinler, meyve, sebze, tam tahıllar, sağlıklı yağlar ve düşük yağlı süt ürünlerini eklemelerini tavsiye etmektedir.

Ayrıca her kurabiyede kaç gram lif, karbonhidrat, protein ve besleyici öğe olduğunu görmek için beslenme tablosuna bakılmasını önerir. Çünkü bu değerler her program için değişiktir.

Çok düşük kalorili Kurabiye Diyeti programına gelince, eleştirmenler 800 kalorinin güvenli ve etkili kilo vermek için tavsiye edilen düzeyin altında olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca 800 kalorilik kurabiye diyetinin meyve, sebze, tam tahıllar, süt ürünleri ve lif açısından eksik olduğunu ve tüm bunların sağlıklı bir kilo verme programında bulunması gerektiğini söylemektedirler.

Herhangi bir kilo verme programına (özellikle günde 1200 kaloriden az yemeyi gerektiren bir diyet) başlamadan önce bir diyetisyene danışılmasını önerilmektedir.

Uzun süreli klinik klinik deneyimler, hızlı kilo vermenin bir doktorun gözetimi altında güvenli olduğunu ve diyet programıyla eksik kalan besleyici öğelerin günlük multivitaminlerle telafi edilebildiğini göstermektedir.

Uzmanlar, Kurabiye Diyeti’nin bir diğer zayıf yönünün, bir egzersiz programı içermemesi olduğunu söylemektedirler. Uzmanlar fiziksel aktivitenin herkesin hayatının düzenli bir parçası olmasını tavsiye etmektedirler.

Fiziksel aktivite, yağsız kaslar için gereklidir ve sağlıklı bir hayat tarzının ayrılmaz bir parçasıdır; bu hayat tarzının da Kurabiye Diyeti’nin ya da herhangi başka bir kilo verme programının parçası olması gerekmektedir.

Dikkat Edilecekler

Düşünülmesi Gereken Şeyler

Sürekli meşgul olan ya da ne yediğini kontrol etmekte güçlük çeken kişiler için öğün yerine yenilen kurabiyeler, kalorileri kontrol etmek ve kilo vermek için mükemmel bir yol olabilir.

Öğün yerine kurabiye yeme fikri bir çocukluk hayali gibi görünse de, her gün kurabiye yemenin monotonluk yaratabileceği gerçektir. Ayrıca uzun dönemde hayat tarzı değişikliğine yardımcı olacak düzenli fiziksel aktivite ve herhangi bir denetim olmadığında, verilen kilolar geri alınabilir.

Günde 800 kalorilik bir programla hızla kilo verebilirsiniz; ancak kurabiye diyetleri, diyet yapanların normal beslenme tarzına tekrar dönmelerine ve kilolarını korumalarına yardımcı olacak bir geçiş programından yoksundur.

Diyetisyenler, hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra günde en az iki öğün sağlıklı besinler tüketmenizi (özellikle meyve, sebze, tam tahıllar, fasulye, kabuklu yemişler ve düşük yağlı süt ürünleri) ve günde bir öğün için öğün replasmanlarını kullanmanızı tavsiye etmektedirler.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı