Kriyoterapiye bir terim olarak yabancı olabilirsiniz. Ancak bir yerinizi çarptığınızda veya ağrınız olduğunda üzerine buz koyunca aslında kriyoterapi uygulamış olursunuz. Kriyoterapi çok soğuk derecelerde uygulanan tüm tedavilerin ortak adıdır. Bazen bu şekilde bölgesel olarak uygulanır bazense soğuk kabinlerde tüm vücut soğuğa maruz bırakılır. Peki kriyoterapinin sağlığa faydaları nelerdir?

Kriyoterapi boyun bölgesindeki sinirleri serinleterek ve uyuşturarak migren ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. İki buz torbasını boyna sararak karotid arterlere uygulamanın katılımcılarda migren ağrısını ciddi ölçüde azalttığı yapılan bir çalışmada görülmüştür. Bunun sebebi damarlardan geçen kanı soğutması olarak düşünülmektedir. Karotid arterler cildin yüzeyine yakın ve erişilebilir konumdadır. 

Kriyoterapinin sağlığa faydalarından bir diğeri tahriş olmuş sinirleri uyuşturmasıdır. Yıllardır sporcular sakatlıkların tedavisinde kriyoterapi kullanmıştır. Bunun nedeni de tahriş olmuş sinirleri uyuşturabilmesidir. Doktorlar sakatlık bölgesine yakın bir dokunun içine bir ekipmanla girerler. Bu şekilde sıkışan sinirler, kronik ağrı ve akut sakatlanmalar iyileştirilebilir.

Soğuk oda terapisi veya soğuk sauna olarak bilinen tüm vücut kriyoterapi kabinlerine girmek ruh hali bozukluklarına karşı etkilidir. Fizyolojik hormon tepkilerine yol açabilir. Bunların arasında adrenalin, noradrenalin ve endorfinlerin salgılanması da vardır. Bu şekilde kaygı ve depresyon gibi şikayetlerde yararlı olabilir. Yapılan bir araştırma soğuk oda terapisinin hem kaygı hem de depresyonun kısa dönemli tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.

Artrit ağrısını azaltmak kriyoterapinin sağlığa faydalarından bir diğeridir. Artrit şikayeti olan kişiler soğuk saunaya girerek ağrı belirtisini önemli ölçüde hafifletebilir. Ayrıca bu uygulama daha yoğun fizik tedavinin uygulanabilmesine izin verir. Böylece rehabilitasyon programları daha etkili olmaktadır.

Hedefli, bölgesel kriyoterapi kanser tedavisi olarak bile kullanılır. Kanser hücrelerini dondurup etrafını kristallerle çevirerek etki gösterir. Prostat kanseri dahil bazı düşük riskli tümörlerin tedavisinde tercih edilmektedir. 

Her ne kadar bu konuda daha fazla araştırma gerekse de soğuk oda terapisinin Alzheimer ve diğer bunama türlerini önlemeye yardımcı olabileceği belirtilmektedir. Çünkü kriyoterapinin oksitlenme ve enflamasyon karşıtı etkileri vardır ve hem oksitlenme hem de enflamasyon Alzheimer’ın gelişmesiyle ilişkilidir. 

Kronik bir enflamatuar cilt hastalığı olan atopik dermatit yine kriyoterapinin antioksidan ve enflamasyon karşıtı etkisinden fayda görebilir. Bu konuda hem bölgesel hem de tüm vücut kriyoterapisinin yararlı olabileceği söylenmektedir.

İLGİLİ MAKALE

Sünnet

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı