Covid-19 salgınının devam ettiği günümüzde hayatımızın en büyük parçalarından biri de maske oldu. Maskesiz dışarı çıkmaya getirilen yasaklarla artık hepimiz bu önemli aksesuarı günlük hayatımıza dahil etmiş durumdayız. Neyse ki halkımızın büyük bir kısmı maske takılması gerektiğinin farkında ve salgını çok daha kötü atlatan bazı ülkelerdeki gibi maske takmaya politik bir anlam yüklenmiyor. Peki rakamların artması durumunda tekrar felakete sürüklenebileceğimiz bu günlerde neden maske takmalıyız?

Koronavirüs ağız ve burnumuzdan çıkan damlacıklar vasıtasıyla yayılıyor. Bu yüzden maskenin ilk amacı kendi ağzımızdan çıkıyor olabilecek virüslerin başkasına yayılmasını önlemek, bunların yolunu erkenden kesmek. Biliyoruz ki hiçbir belirti göstermiyor olsak bile aslında koronavirüs taşıyor olabilir ve istemeden bunu başkalarına yayarak salgını daha kötü hale getirebiliriz. 

Neden maske takmalıyız sorusunun ikinci cevabı başkalarından geliyor olabilecek virüslerin ağzımıza ve burnumuza ulaşmasını önlemek. Yeterince yakın durduğumuz biri öksürünce, hapşırınca hatta konuşunca veya nefes verince bile virüsler size gelebilir. Bunlar ağzınızdan veya burnunuzdan girmenin bir yolunu bulursa sizi hasta edebilirler.

Uzmanlar 2 yaşın üstündeki herkesin tek kullanımlık maske veya bez maske takmasını öneriyor. Özellikle de sosyal mesafeyi korumanın zor olduğu ya da mümkün olmadığı yerlerde. Eğer ormanda tek başınıza yürüyüş yapıyorsanız, yalnız olduğunuz bir yerdeyseniz maskenizi çıkarabilirsiniz. Ancak bunlardan emin olmalısınız.

Neden maske takmalıyız sorusunun bir diğer cevabı da insanların verdiği nefesle havada asılı kalan aerosollerden virüs bulaşma riski. Birçok araştırma virüsün bu şekilde yayılabildiğini gösteriyor. Özellikle de kalabalık ve iyi havalandırılmayan mekanlarda sosyal mesafeyi korumak tek başına yeterli olmayabilir ve havada asılı kalan virüsleri kapabilirsiniz. Bu konuda da maskeye güvenebilirsiniz.

Maskenin bir diğer avantajı elinizle yüzünüze dokunmayı engellemesi. Fark etmesek de gün içinde yüzlerce kes yüzümüze, ağzımıza ve burnumuza dokunuyoruz. Bu da bir yere dokunduğumuzda elimize geçebilecek olan mikrobu “kendi elimizle” kendimize bulaştırmak oluyor. Elleri sık yıkamak ve el dezenfektanı kullanmak elbette bu yüzden çok önemli. Ancak maske taktığınızda isteseniz bile ağzınıza ve burnunuza dokunamamış oluyorsunuz. Daha da önemlisi bilinçsizce bu hareketi yapmanızı önlüyor.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Hocam merhabalar kolay gelsin.. Sizlere sorum olacakti bende söyle bir sorunum var: ben doktor maskesi takan bir herhangi bir bayan gorunce heyecanlan... devamı