Kısırlık ve Obezite

Kısırlık ve Obezite Arasındaki İlişki

Vücut kütlesinin en az yüzde 30’u yağlardan oluşan biri obez olarak nitelendirilir. Obez kişi sayısındaki artışla birlikte, bu durumun genel sağlık üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılan çalışmaların sayısında da artış görülmektedir. Obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, kısırlık gibi bazı sağlık durumları ile bağlantılıdır. Son yıllarda yaşam tarzı, vücut ağırlığı, beslenme ve kısırlık arasındaki ilişki halk sağlığı açısından giderek önem kazanıyor.

Vücut Ağırlığı ve Kısırlık

Vücut Ağırlığı Kısırlığı Nasıl  Etkiler?

Östrojen vücutta iki kaynakta bulunur, yumurtalıklar ve adrenal bezinde. Yumurtalıkların ürettiği östrojen miktarı adet döngüsü fazlarına bağlıdır. Adrenal bezi ise “androstenedion” denilen bir steroid hormonu üretir. Kolesterolle bağlantılı androstenedion üretimi ile yağ hücreleri östron adı verilen bir tür östrojene dönüşürler. Eğer siz hafife alınmayacak kadar kiloluysanız, dönüşüm yumurtalıkların fonksiyonlarını da etkileyecektir. Bu da yumurtlama döngüsünün bozulmasına neden olup kısırlığa yol açacaktır.

Doğurganlık ve Vücut Ağırlığı

Doğurganlığınız Vücut Ağırlığınızdan Nasıl Etkilenir?

Eğer adet döngünüz düzenliyse, yumurtlamanız da muhtemelen düzenlidir. Şayet adet döngünüzde bir bozulma varsa, yumurtlamanız da düzensiz hale gelecektir. Düzensiz adet döneminin en yaygın sebebi, polikistik yumurtalık sendromudur (PCOS). Obezite veya sürekli kilo alma PCOS’nin yaygın bir sebebidir ve kadınlarda kısırlığın da en yaygın sebebidir. PCOS’den mustarip kadınların yumurtalıklarında çok miktarda androjen ve östrojenik hormonlar üreten çoklu kist meydana gelir. Bu da yumurtlamayı engeller ve kısırlığa neden olur.

Kısırlık Vakaları ve Aşırı Kilo

Hangi Kısırlık Vakaları Aşırı Kilodan Kaynaklanır?

  • Düzensiz veya seyrek adet döngüsü
  • Artan kısırlık riskleri
  • Doğum tedavilerindeki başarısızlıklar
  • Düşük yapma riskleri

Obezite bu problemlerin yanı sıra hamilelik döneminde yüksek kan basıncı ve diyabet riskini de arttırır.

Aşırı Kilolu Kadınlarda Doğurganlığı Arttırmak

Aşırı Kilolu Kadınlarda Doğurganlığı Arttırmak İçin Ne Yapılabilir?

Çalışmalar, aşırı kilolu kadınların tedavi sırasında doğurganlığı arttıran ilaçlara cevap vermediklerini göstermektedir. Bunun sebebi de tedavide kullanılan doğurganlık ilaçlarının aşırı kilo nedeniyle emiliminin engellenmesidir. Bazı klinikler, VKE (vücut kütle endeksini) düşürmeyen obez kadınları tedavi etmeyi reddetmektedirler.

Obez kadınlara doğurganlıklarını arttırmak için sadece kilo vermelerini söylemek o kadar da kolay değildir. Ne obezite, ne de kısırlık kimsenin katlanmayı tercih etmediği durumlardır. Kilo vermek konusunda çok disiplinli bir yaklaşım daha başarılı bir tedavi seçeneği gibi görünüyor. Burada vurgulanması gereken hususlar hayat tarzı değişikliği, uygun bir diyet konusunda eğitim, egzersiz ve davranış değişikliği olmalıdır. Obezite ve doğurganlık sağlığına karşı daha bütüncül bir yaklaşım obez kadınların hamile kalmalarına yardımcı olabilir. Böylece bunların genel sağlık durumlarına da olumlu bir katkı yapılmış olunur.

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

20 yasında erkek bir tanıdığıma hipertiroidi teshısı koyuldu. Fakat doktoru kısırlıktan bahsetmemiş. kısırlık ıcın ayrı bir test mi gerekir yoksa değe... devamı