Çocuk doğduğu zaman pupilla denilen gözbebeği siyah renktedir. Eğer anne bunun beyaz renkli olduğunu, zaman zaman beyaz bir ışığın yansıdığını fark ederse, bu doğumsal katarakt anlamına gelir. Çok önemli bir hastalıktır ve derhal çocuğun bir göz hekimine ulaştırılması gerekir.
 
Bir başka konjental yani doğumsal kataraktta gözbebeği tamamen beyaz değildir. Çocuk okula gittiği zaman görme sıkıntısı başlar. Işıktan son derece rahatsız olan çocuk, çevresine gözlerini kısarak bakmaya başlar. Bu da çocuklardaki katarakt belirtisidir.
 
Senil kataraktın belirtileri
 
Keza herhangi bir darbe alan çocuk, darbe alan gözünün sisli, puslu gördüğünü ifade ediyorsa, bu da bir katarakt belirtisidir.

Ama senil katarakt denilen yaşlılık kataraktının belirtileri, ışıklardan rahatsız olmak, gündüzleri gözlerinin ışıktan eskiden olmadığı biçimde kamaşmaya başlaması, geceleri otomobil ışıklarının çok dağılması, eskiden gördüğü şeyleri artık o kadar iyi görememek, gözüne pus gelmiş gibi hissetmek ve sisli görmeye başlamaktır. Bu sisli görmenin gittikçe artması, kataraktın başlıca belirtileridir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı