Bu lens uzak yakın uyumunu sağlayarak görüntüyü retina, yani sarı nokta üzerinde birleştirmedeki en önemli öğelerden biridir.
 
Gözün içindeki lens damarsız bir yapıdadır. Bu yüzden seneler içinde, yaşla birlikte saydamlığını kaybeder ve bu nedenle ışıklar retina denilen sarı noktaya ulaşamazlar. Bu rahatsızlığa, yani lensin koyulaşmasına katarakt denir.
 
En sık görülen, 40-50 yaşlarından sonra göz içi merceğinin koyulaşması vakası katarakttır. Katarakt önce kişinin görme düzeyinin azalmasıyla ortaya çıkar. Nesnelerin çevresinde hale görme, gölgeli görme, tek gözle çift görme gibi belirtiler ortaya çıktığında, katarakt başlamış demektir.
 
Tek tedavisi cerrahidir
 
Katarakt mutlaka bir uzman hekimin muayenesi sonucunda tespit edilir. Sadece cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Herhangi bir damla kullanılmadan, gözün 2,5 milimetrelik küçük bir kısmından girilerek, fako denilen parçalama yöntemiyle gözün içindeki mercek alınır.
 
Daha sonra 2,5 milimetrelik açıklıktan katlanmış haldeki mercek gözün içine konularak orada açılır. Böylece eski görme düzeyine yaklaşık yarım saatlik bir ameliyatla ulaşılmış olunur.

Katarakt ileri yaşlardaki hemen hemen her insanda ortaya çıkabilir. Görmenin azalmasıyla karakterize olan ve kesinlikle cerrahiyle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Senelik muayenelerde mutlaka hastada katarakt başlangıcı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhabalar hocam farkli hastanelerde oldugum tetkiklerde arka polar katarakt oldugum söylendi ve bununla ilgili katarakt ameliyati olmam gerektigi mo... devamı