Kataraktı Önlemeye Yardımcı Gıdalar

Kataraktı Önlemeye Yardımcı Gıdalar

Katarakt gözün doğal merceğinin bulanıklaşması ve görüşün kötüleşmesidir. Yaşla ilgili kataraktlar körlüğün sık görülen bir nedenidir. Kataraktın kesin sebebi net değildir ancak uzmanlar serbest radikallerden kaynaklanan oksidasyonun göz merceğindeki protein ve enzimlere zarar verdiğini düşünmektedir. Kataraktın tedavisi ameliyatla yapılır. Bazı gıdaları beslenme düzeninize dahil etmek katarakt riskini azaltabilir veya ilerlemesini yavaşlatabilir.

Serbest radikaller sağlıklı hücrelere zarar veren düzensiz moleküllerdir. Antioksidanlar hücreleri serbest radikallerden korur. Antioksidan C vitamininin bolca alımının katarakt riskini azalttığına, gelişimini yavaşlattığına ve katarakt ameliyatına olan ihtiyacı azalttığına dair bazı kanıtlar mevcuttur. Günde en az 250 mg C vitamini almak göz sağlığı için faydalı olacaktır. İyi seçilmiş sebze ve meyvelerin 5 porsiyonu 100 mg veya daha fazla C vitamini almayı sağlar. İyi C vitamini kaynakları arasında portakal, greyfurt, papaya, kantalup, yeşil biber, domates, çilek ve brokoli bulunur.

E vitamini katarakt riskini azaltabilecek bir antioksidandır. İyi E vitamini kaynakları arasında buğday ruşeymi yağı, badem, ay çekirdeği, ayçiçeği yağı, fındık ve yer fıstığı bulunur. E vitamini ayrıca ıspanak ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde mevcuttur. Önerilen günlük E vitamini miktarı 15 mg’dır. Yemiş ve çekirdeklerin iki porsiyonu 8 ila 14 mg E vitamini sağlayabilir.

Lutein ve zeaksantin (sarıcık) bitkilerde bulunan sarı pigmentlerdir. Bu pigmentler ayrıca konsantre düzeyde gözün merceğinde de bulunurlar. Lutein ve sarıcık kataraktı önleyebilir ve ameliyat ihtiyacını azaltabilir ancak göz sağlığını korumak için günlük yeterli miktar bilinmemektedir. Lutein ve sarıcık yeşil yapraklı sebzelerde, yeşil bezelyede, mısırda, brokolide, havuçta, yeşil fasulyede ve yumurta da bulunur. İyi seçilmiş sebze ve meyvelerin 5 porsiyonu 5-6 mg lutein ve sarıcık alımını sağlayabilir. 

  • antioksidan
  • beslenme
  • katarakt
  • serbest radikaller
  • vitaminler