Karaciğer Reseksiyonu

Karaciğer reseksiyonu, karaciğerin bir kısmının ameliyatla alınmasıdır. Bu ameliyat, bazı karaciğer kanseri türleri ve bazı metastatik(yayılmış) kolerektal kanser türleri için yapılır. Bu operasyonlarda diğer kısmının sağlıklı olması koşuluyla karaciğer yarısına kadar kesilebilir.

Karaciğerin kısmen alındığı bu ameliyatla, kanser ihtiva eden kısım alınır. Söz gelimi karaciğerin sağ tarafı alınırsa, çoğunlukla karaciğere bitişik olan safra kesesi de alınacaktır

Ameliyattan Ne Beklenmelidir

Karaciğer reseksiyonunda normal anestezi yapılır. Ameliyat iki ila beş saat sürer. Bu ameliyat için genellikle kan nakline ihtiyaç duyulmaz. Ameliyattan sonraki iki hafta boyunca, beş ila yedi gün civarında bir süre hastanede kalınması gerekir.

Ameliyat başarılı olsa bile, kolerektal kanserin geri dönme ihtimaline karşı, ameliyattan sonra sürekli bakıma ihtiyaç duyulur. Bu tür karaciğer ameliyatından sonraki tedavi ise, kemoterapi ve radyo terapidir.

Niçin Yapılır

Karaciğer reseksiyonu, karaciğere yayılan korlerektal kanseri için yapılır. Kanserin karaciğerden alınması daha fazla yayılmasını önler. Bu ameliyatın metastatik kolerektal kanseri önlemesi pek mümkün değildir, ama daha uzun yaşamayı sağlayabilir.

Ne Kadar İşe Yarar

Karaciğer reseksiyonu, metastatik kolerektal kanser alanlarının karaciğerden başarılı bir şekilde alınmasını sağlar. Bu ameliyat kolerektal kanseri tamamen tedavi etmeyeceğinden kanser başka bir yönden karaciğere ilerleyebilir.

Riskleri

Karaciğer rekseksiyonu sonrası muhtemel komplikasyonlar şunlardır:

  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Ameliyat nedeniyle doku zedelenmesi

Ne Düşünülmeli

Karaciğer reseksiyonu daha uzun yaşamaya yardımcı olsa da, kanseri tamamen tedavi etmez.

Karaciğerinizin her iki diliminde veya vücudun diğer kısımlarında metastatik kolerektal kanser varsa karaciğer reseksiyonu iyi bir fikir olmayabilir.

Karaciğer reseksiyonundan sonra kemoterapiye veya radyoterapiye ihtiyaç duyulabilir.

 

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhabalar doktor bey.18 yaşındayım karaciğerimde yağlanma varmış bir hafta sonra ultrason vs bazı testlere giricekmişim.1 hafta önce alkol aldım ve d... devamı