Karaciğer kanseri, dünyadaki en sık görülen kanserlerden biridir. Temel karaciğer kanseri, kötü huylu hücreler nedeniyle karaciğerde başlar. Bu kanser sağlık için tehlikelidir ve kanserli hücrelerin niteliklerine göre çeşitli türlere ayrılır. En çok bilinen temel karaciğer kanseri ise hepatoselüler karsinomdur.

Kanser hepatosit olarak bilinen kanser, temel karaciğer hücresi türlerinde başlar ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür. Kolanji karsinom da karaciğer içindeki bir kanül şeklindeki safra yolunda başlayan bir kanser türüdür. Hepatoblastoma, dört yaş veya daha küçük çocukları etkileyen ve fazla yaygın olmayan bir diğer kanser türüdür. Bu tür, çoğunlukla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Anjiyosarkoma hemanjiyosarkoma ise, nadir olarak görülen ve kan damarlarında yüksek oranda gelişen bir türdür.

İnsanların çoğu karaciğer hastalıklarıyla ilgili erken bir belirti ya da hastalığa dair bir işaret hissetmezler.

Bununla beraber karaciğer hastalıklarının belirtileri ise şunlardır: Herhangi bir etkiye maruz kalmadan kilo kaybı, iştah kaybı, üst karın ağrısı, karaciğerde genişleme ve karında şişkinlik. Fiziksel olarak gözlerde ve deride renk kaybı olur ve sarı renkli bir görünüm ortaya çıkar. Diğer kanser türlerinin sebebi bilinirken, karaciğer hastalığı vakalarına neyin yol açtığı henüz tam olarak bilinmemektedir.

Buna bir örnek de, kronik hepatit virüsü enfeksiyonlarının karaciğer kanseri oluşumundaki etkileridir. Karaciğer kanserinin meydana geldiği yerlerde karaciğer hücrelerinin DNA’larında mutasyon olmaktadır. DNA’lar vücuttaki programcılar gibidirler ve bütün kimyasal süreçlerin oluşması için komutlar verirler. DNA’nın mutasyona uğraması, bu komutların da değişmesine yol açacaktır. Netice ise, kontrolsüz olarak gelişen hücrelerin ortaya çıkmasıdır ve bunlar da tümör dediğimiz kötü huylu kitle oluşumuna yol açarlar.

Karaciğer hastalıklarının tedavisi, hastalığın ulaştığı boyuta, kişinin yaşına, genel sağlık durumuna ve kişisel tercihlerine bağlıdır. Bütün tedavilerin amacı, kanseri ortadan kaldırmaktır. Bunun mümkün olmadığı durumda ise, tümörün gelişmesini önlemeye yoğunlaşılır. Bu senaryoya göre, karaciğerden hastalık bertaraf edilirken, hastanın da kendini rahat hissetmesi sağlanmaya çalışılır. Bunun çaresi de karaciğerin bir kısmının ameliyatla alınması, karaciğer nakli, kanser hücrelerinin dondurulması, kanser hücrelerinin ısıtılması ya da yakılması, karaciğer içine alkol enjekte edilmesi ve karaciğer kanseri için uygulanacak başka tedaviler olabilir. 

Uzm. Dr. Meftun ÇELİKÇİ

öncelikle geçen gün test yaptırdım hemogram testi. sonuçlarım : hgb:11.3 normal aralık: 12.3-15.3 /// mcv:76.9 normal aralık :80-96/// rdw:16.0 norm... devamı