İngiltere’de yapılan bir araştırmada insanların %40’ının korku ve endişe duydukları için kanserle ilgili belirtileri görmezden gelip zamanında kontrol ettirmeyebileceğini gösterdi. Erken teşhisin kanser tedavisinde en önemli etkenlerden biri olması nedeniyle bu durum hayat kurtarılmasını önleyebilir. Çünkü kanserin ortaya çıktığı yerden başka taraflara yayılmaması büyük önem taşıyor.

Uzmanlar kanser belirtileri konusunda toplumun daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Siz de bu konuda mutlaka bilgilenmelisiniz.

Deneklerin dörtte biri doktorun vaktini harcamama adına doktora gitmeyi erteleme eğilimindeydi. Dörtte üçü ise ağrı, öksürük ve mesane ve bağırsak problemlerini kanser belirtisi olarak söylemedi.

Elbette ki kanser şüphesi herkesi korkutabilir ancak bu durum vücudumuzdaki değişiklikleri tespit edip hızla bir uzmana görünmekten sizi alıkoymamalıdır. Çoğu zaman aslında endişelenicek bir şey yoktur ama erken teşhis konusunda risk almamalısınız.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Çağımızın hastalığı olan kanserin çevremde bi çok insanda hiç beklenmedik bi anda çıkmış olması 3 çocuk annesi olarak beni çok tedirgin etti ve yoğun ... devamı