Kafein Sıvı Kaybına Neden Oluyor: Gerçek mi yoksa Söylenti mi?

Kafein sıvı kaybına neden olur mu? Araştırmalar bu fikri doğrulamıyor. Kafeinin vücuda etkilerini çevreleyen gerçeklerin ve söylentilerin neler olduğuna bakın.

Popüler Düşünce: Kafein Sıvı kaybına Neden Olur

Kahve, çay ve alkolsüz içkiler orta veya yüksek oranlarda kafein içerir. Kafeinli içeceklerin en sevilenlerinden birisi şüphesiz kahvedir. Onsuz günlük programımızı başlatamayız.

Araştırmalar kahve gibi kafeinli içeceklerin, uyanıklığı ve zihinsel işlevleri arttırdığını ortaya çıkarmıştır. Ama kafeinin biyolojik etkileri hakkında her zaman sorular ve çekişmeler vardır. Olumlu sonuçlara rağmen kafeinin olumsuz etkileri sık sık ateşli tartışmalara neden olmuştur. En çok tartışılan konulardan biri de kafeinin sıvı kaybıa katkıda bulunup bulunmadığıdır. Çoğu uzman kafeinli içecekler tüketmenin sıvı kaybıa sebep olduğu görüşündedir. Öyleyse kafein sıvı kaybına neden olur mu? Kafeinli içecekler egzersiz performansı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurur mu?

Uzunca bir süre kafeinin idrar söktürücü olduğu düşünüldü. Basitçe ifade edilirse kafein idrarı artışına sebep olur. İdrarın adtışı (diüresis) böbreklerden idrar boşaltımının artması anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Çoğu insan kafeinli içeceklerin vücudun daha fazla sıvı kaybetmesine sebep olacağını böylece sıvı kaybıa katkıda bulunacağını düşünür. Düzenli egzersiz yapanlar için kafeinin sıvı kaybının ve karın kramplarının ana nedeni olduğu söylenir. Öyleyse milyon dolarlık soru şu: Kafein sıvı kaybına neden olur mu?

Araştırmalar Ne Diyor?

Araştırmalar kafeinin kuvvetli idrar söktürücü etkilerine dair ortak inancı desteklemiyor. Çoğu araştırma kafeinin suya benzer hafif idrar söktürücü etkileri olduğunu ortaya çıkardı. Haziran 2002’de Uluslararası Spor Beslenmesi ve Egzersiz Metabolizması Dergisinde bir rapor yayımlandı. Rapor kafeinin idrar söktürücü etkisi hakkında çok önemli bir araştırmaya dayanıyordu. Araştırmaya göre kahve tüketimi:

  • Kişi orta derecede kafein aldığında vücut sıvıların bir kısmını tutuyor.
  • Düzenli kafein tüketimi idrar söktürücü etkilere karşı daha yüksek dirence yol açabilir.
  • Ortalama miktarda kafeinli içecekler, hafif idrar fazlalığına neden oluyor, suya çok benzer bir şekilde.
  • Araştırma, kafeinin egzersiz performansı üzerindeki olumsuz etkilerine dair hiçbir delil olmadığı sonucuna varıyor.

Aynı dergide 2005’te yayımlanan bir başka çalışma, kafeinin sıvı kaybına neden olmadığını ortaya çıkardı. Çalışma, kendilerine bir süre kapsül şeklinde kafein verilen 59 deneği kapsıyordu. Deneklere birkaç gün gerçekte ilaç olmayan etkisiz bir madde (plasebo) verildi. Araştırmacılar, idrar hacim seviyelerinde önemli herhangi bir değişikliğe rastlamadılar.

 

Şimdilik araştırmalar kafein ve sıvı kaybı arasında herhangi bir bağlantıyı göstermiyor. Kafeinin hafif idrar söktürcü olduğu ve egzersiz perfomansı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı söyleniyor.

Op. Dr. Deniz ALGÜN

uzun zamandır dizlerimde agrı cekmekteyım , cektırmıs oldugum mr sonucunda SOL DİZ ; suprapateller bursada sıvı artışı mevcuttur. Gastromenisküs kasın... devamı