İştahımı kontrol edemiyorum adeta o bana hükmediyor diyorsanız yalnız değilsiniz. Sizin gibi iştahıyla başı dertte olan çok insan var. İştah yemek yeme isteği olarak tanımlanır ve genelde açlık halinde ortaya çıkar. Ancak bazı insanlar çeşitli nedenlerle aşırı yemek yeme isteğiyle yaşarlar bu da onların kontrolsüz bir şekilde kilo almasına neden olur. Fakat kilo kontrolü ve iştahınızı dizginlemek sandığınız kadar zor değildir. 

Daha Çok Su
Sabah uyandıktan sonra akşam uyuyana kadar su tüketimine özen gösterdiğiniz takdirde iştahınızdaki azalmayı gözlemleyeceksiniz. Diyetisyenler günde minimum 2,5 litre su içilmesi gerektiğini söylüyorlar eğer içtiğiniz miktar bu rakamın altındaysa okulda, iş yerinde veya dışarda kendinize su içmeyi hatırlatın.

Kahvaltıyı Atlamayın
Kahvaltı yapmadan güne başlamak çok büyük bir hataya dönüşebilir bunun nedeni kahvaltı en önemli öğündür. Sizleri gün boyu tok tutup dengeli bir şekilde yemenizi sağlayacak olan kahvaltınız protein ve kompleks karbonhidrat ağırlıklı olmalıdır. 

Hareket Edin
İster çıkıp kısa yürüyüşler yapın isterseniz profesyonel destek alabileceğiniz bir spor salonuna giderek kardiyo yapın, yapacağınız egzersizler sizleri daha az yemeye teşvik edecektir.

Kendinize Karşı Dürüst Olun
Öğünlerinizi düzenli olarak tamamladığınız halde hala açlık hissediyorsanız bunun sebebi psikolojik olabilir. Bu nedenle kendinize karşı dürüst olun ve yiyeceğiniz gıdaların stresinizi, üzüntünüzü veya mutsuzluğunuzu geçirmeyeceğini kendinize hatırlatın.

Çay Saati
Yemek sonrası abur cubur yemeyi sevenlerin hazmı kolaylaştırması ve doygunluk hissini arttırması açısından bitki çayı tüketmeleri oldukça etkilidir. 

Az ve Sık
Öğün atlayarak zayıf kalamazsınız aksine kısa sürede kilo almaya başlarsınız ve atladığınız öğünler yüzünden günün sonunda kendinizi doymuş hissetmezsiniz. Bu nedenle az ve sık olmak üzere sağlıklı atıştırmalıklarla kendinizi hem psikolojik olarak doyurun hem de fiziksel olarak.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

erkek arkadaşımla sevişirken vajinamdan kan geldi. bacağım ayrıktı birde biraz bastırma oldu acaba zarım patladımı.lütfen cevap bekliyorum... devamı