Malzemeler

Malzemeler

1 kase ıspanak kökü
1 orta boy patates
1 orta boy havuç
1 fincan pirinç
2 diş sarımsak

2 çorba kaşığı zeytinyağı

Yarım fincan sirke

Yapılışı

Yapılışı

Patates ve havuç küpler halinde doğranıp kısık ateşte zeytinyağında sote edilir. Yumuşayınca üzerine 1 litre su eklenir ve kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca ıspanak sapları ile pirinç de ilave edilir. Tuzu eklenip, pirinçler haşlanana kadar pişirilir. Servis yapmadan önce sarımsaklı sirke eklenir.

Sirke

Sirke

Sirke asidi normal dozlarda dahi mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bu sebeple bazı salgın hastalıklara karşı tıbbi ve ciddi bir tedbir olarak hep tavsiye edilir. Yine bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, boğaz ağrıları gibi enfeksiyonlara yakalanmayı engeller. Sirke sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığa iyi gelir. İştahı açar. Bu sebeple birçok yemek ve salatalarda tat ve çeşni için kullanılır. Ayrıca barsak gazına ve kabızlığa iyi gelir. Sirke mide hararetini giderir. Safrayı keser. Safra rahatsızlıklarına iyi gelir ve safra akıntısını tanzim eder. Kalp ve sinirleri kuvvetlendirmede düzenli olarak elma sirkesi—bal karışımı alınması tavsiye edilir.

Dyt. Bahar DEMİRKIRAN

Merhaba; yaklaşık 1 aydır düzenli olarak spor yapıyor ve bununla birlikte spor salonundaki beslenme danışmanının önerdiği diyet programını uyguluyoru... devamı