HPV veya insan papillom virüsü olarak da bilinen cinsel yolla bulaşan hastalıkların en gözle görülebilir yan etkilerinden bir tanesi siğillerdir.

Bu siğiller kanserli hücreler olmasa da, enfeksiyon belirtisidir ve bu nedenle kolayca yayılıp kötü bir görüntüye neden olabilir.

Siğiller birçok farklı yolla bulaşabilir. HPV virüsünü taşıyan birisi veya virüsü taşımasına rağmen belirtileri göstermeyen birisiyle doğrudan temasa geçtiğinizde, bu kişilerle korunmasız cinsel ilişkiye girdiğinizde ve HPV virüsünü taşıyan birisinin kullandığı veya dokunduğu bir eşyaya dokunarak bu virüsü kapabilirsiniz.   

HPV virüslerinin ve akabinde ortaya çıkan siğillerin birçok yola yayılmasının nedeni HPV virüslerinin oldukça bulaşıcı olması ve kolayca yayılabilmesidir. Bu nedenle belirtilerinizi kontrol altına almak ve siğillerin yayılmasını engellemek için HPV virüsü taşıyıp taşımadığınızı tespit ettirmek oldukça önemlidir.

Aslında çocuklar bu virüsü daha fazla kapar; çünkü bu çocuklar ebeveynleriyle temas içerisindedir veya futbol gibi sporlar esnasında farkında olmadan bu virüsleri takım arkadaşlarına bulaştırabilirler.

HPV virüsünün bu kadar kolay bulaşmasının nedenlerinde bir tanesi de HPV virüsünü taşıyan herkesin belirtileri göstermemesidir. Bununla birlikte bu kişiler, kendilerinde siğiller olmasa da başkalarına virüsleri bulaştırabilirler. 

HPV virüsünü taşımanız ve hiçbir belirti göstermemeniz de mümkündür. Bununla birlikte bu süreçte virüsü hala başka kişilere bulaştırabilirsiniz ve bu kişilerde HPV virüsü belirtileri ortaya çıkıp siğiller oluşabilir.

HPV virüslerinin yayılması oldukça kolaydır. Virüsü taşıyan birisinin ayakkabısına veya havlusuna dokunmanız halinde dahi virüsü kapabilirsiniz ve sizde de siğiller oluşabilir.

Özellikle genital siğillere neden olan farklı HPV türleri bulunur. Bu virüsler partnerlerden birinin virüsü taşıması veya hastalığın belirtilerini göstermesi durumunda partneriyle korunmasız seks yapması sonucunda bulaşabilir.

HPV cinsel bölgelerin yanı sıra dışarıda birçok yerde de bulunabilir; çünkü bu virüsler insan vücudu dışında birkaç yıl yaşayabilir.

Bununla birlikte, bu siğiller vücutta tedavi edilmedikleri takdirde en tehlikeli virüslerdir; çünkü siğiller hızla çoğalır ve daha aktiftir.

Ayrıca bu virüsler yüzme havuzu, soyunma odası, banyo ve halka açık duşlar gibi nemli alanlarda da siğillere yol açabilir. Bu nedenle halka açık alanlarda her zaman ayaklarınızı saracak bir şeyler giymeniz oldukça önemlidir.

Op. Dr. Pertev BODAMYALI

Merhabalar,genital bölgede siğillerim var, yaktırmak uygun mudur? Nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim?... devamı