Genital Siğillerden Kurtulun

Genital siğiller birçok insanın hakkında konuşmak istemediği bir hastalık türüdür. Cinsel yoldan bulaşan bir hastalıktır. Gerçekler çok fazla insanda genital siğil olduğunu söylemesine rağmen hiçbiri doktora gitmeyi istemez. Doktora gitmek birilerine neden doktora gittiklerini söylemek zorunda kalacakları anlamına gelir. Tüm bu utançtan ve lekeden kaçmak için birçok kişi siğilleri kendi başlarına ortadan kaldırmaya çalışır.

Genital siğillerden kurtulmak çok kolay görünür, ama söylemesi yapmasından daha kolaydır. Siğillerin kalıcı bir çaresi yoktur ve bir süre hareketsiz kaldıktan sonra kişiyi tekrar etkileyebilir. Genital siğiller için durup incelemek istemeyeceğiniz kadar çok reçetesiz satılan ürün var. Bu ürünler aşırı derecede güçlüdür. İlaçların bazılarının asidik özellikleri vardır. Aynı zamanda büyük iddialarda bulunan bu ürünleri alabilirsiniz ama bunlar aslında sizi genital siğillerden tamamen kurtaramaz.  

Genital siğiller için reçetesiz satılan bu ürünleri denerseniz paranızın çoğu boşa gider. Birçok ürünün etkisi güçlü olduğundan sizi siğillerden kurtarmaz, bunun yanında pek çok istenmeyen sonuca yol açabilir. Genital bölge hassastır ve bu ilaçların çoğunun bu bölgede hiçbir şekilde kullanılmaması gerekir.

Doktorunuz size birçok soru sorabilir ama ne olursa olsun muayene odası içindekiler başkasıyla paylaşılmaz. Bilgisi ve donanımıyla durumunuz için en iyi bilirkişi o olacaktır. Doktorunuza güvenmeniz ve onun sizi tedavi etmesine izin vermeniz gerekir. 

Doktor sizi adamakıllı muayene edecektir ve size genital siğil türünüze uygun tüm tedavi seçeneklerini anlatacaktır. Tedavi cerrahi yöntemlerle veya ilaç tedavisiyle yapılabilir.

Doktorunuzun sizin için uygun tedaviyi seçmeden önce birçok faktörü göz önünde bulundurması gerekir. Bunun için tam bir sağlık muayenesi gereklidir. Herhangi bir alerjiniz varsa bunu doktorunuza söylemelisiniz. Cildi hassas olan veya hamile kadınlar sadece cerrahi işlemleri seçmelidirler. Bu durumda birçok ilaç tedavisine zaten izin verilmez, çünkü bunlar genital siğilleri tedavi etmekten ziyade daha fazla zarara neden olabilirler.

Hastanın kişisel tercihi de doktor tarafından dikkate alınması gereken bir faktör olacaktır. Bazı hastaların ameliyat korkuları olabilir ve bu yüzden ilaç tedavisini seçmek isteyeceklerdir. Uzun zamandır ilaç kullananlar ilaçları baş belası bulabilir ve ameliyatı tercih edebilirler, böylece siğil bir kerede ve tamamen yok edilebilir.

Genital siğillerden kurtulmak için, tam bir analiz yapıldıktan ve bütün faktörler göz önüne alındıktan sonra bir tedavi yöntemine karar verebilirsiniz. Herhangi bir şüpheniz veya korkunuz varsa utanmayın veya tereddüt etmeyin, sadece doktorunuza danışın.

Ameliyat mı ilaç tedavisi mi? Genital siğillerden kurtulmayı kendi başınıza denemeyin.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

merhaba.ben yalovada yaşıyorum.eşimin genital bölgesinde siğiller var.26 yaşındayım.hpv aşısı olmalı mıyım?... devamı