İki tür idrar kaçırma vardır ama en yaygını stres üriner inkontinanstır. Öksürürken veya hapşırırken, dans ederken veya başka etkinlikler yaparken idrar kaçırdınız mı? Ya da hiç sebep yokken? Öyleyse, yalnız değilsiniz. Mesane sızıntısı, yani stres üriner inkontinans milyonlarca kadını etkiler.

Uygun bir aday mıyım?

Önce cerrahi olmayan yolları denemek önemlidir.

Stres inkontinansı durumunda, fizyoterapi cerrahi müdahale ihtiyacını giderebilir. Jinekologunuzla peserin çözüm olup olamayacağını tartışmanız tavsiye edilir.

Vajinanın yaşlanması stres inkontinansı gibi bir dizi şikayete yol açabilir. Gebelik geçmişiniz belirtilerde çok önemli bir rol oynayabilir. Birçok şikayet, pelvik taban veya vajina kaslarına egzersiz yapmak için tasarlanmış meşhur Kegel egzersizi gibi cerrahi olmayan yöntemlerle çözülebilir. Kegel egzersizleri istenen sonuçları vermezse ameliyat çözüm sunabilir.

Ama bir dizi hastada, stres üriner inkontinansı gevşeklik veya travmanın bir sonucudur ve cerrahi işlem bunun yanıtıdır. Bu işlemin kontra endikasyonları şunlardır: aşırı obezite, sigara öksürüğü, çok genç olmak ve bir ürodinamik muayene sırasında açığa çıkan idrar şikayetleri.

İşlem

Vajinal kas tonusunu artırma-mesane kaldırma

Ameliyat vajina tonusunu, kas kuvvetini ve kuvvetlendirip istemli kontrolü artırmak için tasarlanmıştır. Vajinayı sıkılaştırır ve vajinayla anüs arasındaki pelvik taban dokusunu kuvvetlendirir. Aynı anda mesane kaldırma yapılması da genelde gerekir.

Lazer-radyocerrahi yöntem

Gereksiz kanamayı önlemek için radyocerrahi yöntemi uygulanabilir. Lazerin artı bir değeri yoktur ama fiyatı daha yüksektir.

Ameliyat sonrası

Mesanenin dinlenip iyileşirken sorunları önlemek için mesaneye 24 saatliğine bir kateter yerleştirilir.

Hemen yiyip içebilirsiniz çünkü sindirim sistemine bir etkisi yoktur.

Bakım

Ameliyat sonrası bakım planınız danışmanlık aldığınız sırada ve ameliyatınızın yapıldığı gün konuşulur. Her operasyon duygusal olarak bunaltıcıdır ve fiziksel rezervlerinizi tüketebilir. İlk birkaç gün üzgün ve yorgun hissedebilirsiniz. İlk iyileşme sürecinde vücudunuzu dinleyip yeterince dinlenmek önemlidir.

  • 3 hafta ağır kaldırmaktan kaçının.
  • 4-6 hafta boyunca (kırmızımsı-sarı) akıntı olacak.
  • Akabindeki 6 hafta, son çekapınıza kadar vajinal ve anal ilişkiden kaçınmalısınız.

Komplikasyonlar

Komplikasyonlar nadirdir ama her operasyonda meydana gelebilir. En yaygın ve stres üriner inkontinansı ameliyatına özel olanlar şunlardır:

Sistit

Bir mesane enfeksiyonu. Sistiti önlemek için antibiyotik reçete ederek gerekli önlemle alınır.

Mesaneyi boşaltma sorunları

Çok nadiren, mesane kaldırma gerçekleştirildiğinde geçici olarak mesanenin yetersiz boşaltılması meydana gelebilir. Bu olursa kateter mesaneye yeniden yerleştirilir ve boşaltım refleksini desteklemek için ilaç reçete edilir.

Operasyon sonrası kanama

Vajinal ameliyatın ardından operasyon sonrası kanama çok nadirdir. Bazen ikinci bir vajinal tampon yerleştirmek gerekebilir. 24 saat içinde ikinci bir operasyon sadece nadiren  operasyon sonrası kanamayı kontrol etmek için gerekir.

Hipertrofik skarlaşma

Cerrahi kesiler her yapıldığında bir tür skarlaşma meydana gelir. Vulva ve vajina ameliyatı durumunda, skarlar her yönden göz ardı edilebilirdir. Ama skarın kesin olarak iyileşmesi 18 ay sürer. İyileşme sürecinde, skarlaşma 3 ayda zirveye ulaşır ve normalde ondan sonra hafifler. İstisnai olarak skar dokusu sorunlu bir dokuya dönüşerek hassasiyet, ağrı veya gerginliğe yol açabilir. Bu "skar hipertropisi” daha ileri ameliyat veya ona yardımcı olması için başka tedavi biçimleri gerekebilir.

Uzun vadeli sonuçlar

Çoğu hastalar sonuçlardan çok mutludur ve süreci daha erken geçirmiş olmayı dileyebilirler. Yeniden kazanılan kas tonusu ve artan mesane kontrolü yaşam kalitelerini önemli ölçüde iyileşririr.

Bu operasyonun sonucu cinsel zevkin ve refahın artmasına da katkıda bulunabilir.

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhaba hocam, bende bir süredir gaz kaçırma sıkıntım var. Doktora gitmeye utanır çekinir oldum. Bir ortamda duramaz oldum güvensizlik oluştu. İnterne... devamı