Huzursuz bacak sendromu duyumlar ve hareketle ilgili bir bozukluktur. Huzursuz bacak sendromu olan insanların bacaklarında uyumak için uzandıklarında nahoş duygu ve duyumlar oluşur.

Nedir

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu duyumlar ve hareketle ilgili bir bozukluktur. Huzursuz bacak sendromu olan insanların bacaklarında uyumak için uzandıklarında nahoş duygu ve duyumlar oluşur. Birçok insanda ayrıca bacaklarını oynatmak için şiddetli bir istek olur ve bacaklarını oynatınca kendini daha iyi hisseder. Fakat bütün bu hareketler uyumayı zorlaştırır veya imkansızlaştırır.

Yeterli miktarda uyumazsanız, çok yorgun olduğunuz için gün içinde işleri bitirmede sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca uykulu olabilir ve dikkat toplamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu yüzden doktorunuza gitmek ve belirtilerinizi iyileştirmek için yardım almak önemlidir.

Belirtileri

Belirtiler

Huzursuz bacak sendromunda bacağınızı hareket ettirmek zorundaymış gibi hissedersiniz. Bu duygular genellikle gıdıklanma, karıncalanma, çekilme, bükülme, iğnelenme diye tarif edilir.

Bacaklarınızı hareket ettirince daha iyi hissedersiniz. En azından kısa bir süreliğine. Bu sorun genellikle geceleri, gevşeyip uyumaya çalıştığınız vakit ortaya çıkar.

Uyuduktan sonra bacaklarınız hızla çekilip atabilir veya hareket edebilir. Bu hareketlere periyodik topallama hareketleri denir. Sizi uykunuzdan uyandırabilir ve bu, aşırı yorgunluğunuza eklenir. Her ne kadar periyodik topallama hareketi ayrı bir hastalık kabul edilse de, huzursuz bacak sendromu olan insanlarda sık görülür.

Sebepleri

Sebepler

Genellikle huzursuz bacakların açık bir sebebi yoktur. Sorun genelde ailevidir. Bazen yeterli demir alamamak gibi açık bir sebep bulunur. Durum buysa, sebebi tedavi etmek sorunu ortadan kaldırabilir.

Bazen kadınlar hamileyken huzursuz bacak sendromu yaşayabilirler. Sorun, genelde bebek doğduktan sonra kaybolur.

Bazen huzursuz bacak sendromuyla ilişkili diğer sorunlar arasında böbrek yetmezliği, eklem iltihabı, diyabetler, sinir hasarı, anemi ve Parkinson hastalığı bulunabilir. Tedavi için başvuran birçok kişide bu sorunlardan hiçbiri bulunmaz. 

Testleri

Teşhis

Huzursuz bacak sendromunun en zor yanlarından biri de teşhistir. Doktorlar genellikle uyku hakkında veya huzursuz bacak sendromu hakkında sorular sormaz. İyi uyuyamıyorsanız veya huzursuz bacak sendromunuz olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuza söyleyin.

Doktorunuz, bacağınızla ilgili anlattığınız duyumların, başka bir sorundan kaynaklanmayıp genelde huzursuz bacak sendromunun belirtileri olduğu teşhis etmek için sizinle konuşur.

Belirtilerinize neden olabilecek diğer olasılıkları elemek için kan testlerine girebilirsiniz. Bazı durumlarda doktor sinir hasarı bulunmadığından emin olmak için başka testler yapabilir. Doktorunuz ayrıca polisomnograf denilen bir uyku incelemesi isteyebilir. Bu test, siz uykudayken meydana gelen bacak atma hareketlerini kaydeder.

Tedavisi

Tedavi

Belirtileriniz hafifse hayat tarzınızda birkaç değişiklik belirtileri kontrol etmek için yeterlidir. Yardımcı olacak kimi değişimler:

  • Tütün, alkol ve kafeinden kaçınmak.
  • Yatak odasını serin, sessiz, rahat tutmak ve TV seyretmek için değil sadece uyku için kullanmak.
  • Düzenli egzersiz yapmak.
  • Kola veya bacağa masaj yapmak, buz torbası veya yakı kullanmak.

Belirtileriniz daha şiddetliyse, bacak hareketlerinizi kontrol etmek ve uyumak için ilaç kullanılabilir. Farklı ilaç türleri vardır, hangisinin daha çok işe yaradığını anlamak için birkaçını deneyebilirsiniz.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

mrb bende turner sendromu var ileride çocuk sahibi olabilir miyim... devamı