HIV ve AIDS Hakkında 10 Yanlış İnanış

HIV ve AIDS hakkında birçok söylenti bulunuyor.. Ve ne yazık ki bu söylentiler tehlikeli arz edebilecek önyargı oluşumuna ve damgalamaya katkıda bulunuyorlar. Gelin, en yaygın 10 HIV ve AIDS yanlış inanışın ortadan kaldıralım.

HIV ve AIDS hastası olduğum tespit edildi. Öleceğim.

En yaygın söylenti de budur. Aslına bakarsanız, günümüzde HIV ve AIDS hastalarının yaşama süresi eskisinden çok daha uzundur. İlaçlar, tedavi programları ve HIV ile AIDS''i giderek daha iyi tanımak hastaların normal, sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmelerini sağlıyor.

Neden bir HIV veya AIDS aşısı yok? Kolay olmalı!

Bir ilerleme kaydedilse de, HIV ve AIDS aşısının geliştirilmesi sorunlar ve zorluklarla dolu. Birçok uzmana göre, etkili bir HIV ve AIDS aşısının bulunmasına daha çok var.

HIV ve AIDS tedavi edilebilir.

Bazıları mucizevi bir şekilde kurtulduklarını iddia etseler de işin acı gerçeği daha henüz HIV ve AIDS için bir çare bulunamamıştır. Söylenilen iddialar, çareler ve mucizeler hakkında dikkatli olun. İnanılmayacak kadar iyiyse, inanmayın.

Aile doktorum bendeki HIV ve AIDS''i tedavi edebiliyor.

Uzmanlara göre işin doğrusu, HIV ve AIDS''in karmaşık yapısına bakıldığında, tedavilerin sadece HIV uzmanı doktorlar tarafından yapılması gerekiyor. Düzenli olarak HIV ve AIDS hastalarına bakan bir doktor seçtiğinizden emin olun.

Oral seks yaparken prezervatif kullanmamız gerekmez.

Yine yanlış ve çok tehlikeli bir söylenti… Vajinal olsun, anal ya da oral olsun, her tür cinsel karşılaşmada prezervatif kullanılmalıdır.

HIV ve AIDS hastasıyım... Çocuğum olmayacak.

Bu şimdiye kadar doğru olsa da, günümüzde değil. HIV ve AIDS hastası olan kadınlar, aile sahibi olabilir hatta oluyorlar da. Bazı adım ve önlemlerin mutlaka alınması gerekse bile kadınlar artık hep hayalini kurdukları ailelerine sahip olabilirler.

50 yaş üstündeki kişiler HIV ve ya AIDS olmaz.

Hiç öyle değil. Hatta 50 yaş üstündeki kişiler, toplumun hızla büyüyen bir HIV ve AIDS gurubunu oluşturmakta.

İkimizde de HIV ve AIDS var... Prezervatif kullanmamıza gerek yok.

Doğru değil. Uzmanlar sürekli olarak yeniden bulaşma vakalarına rastlıyor ki bu da HIV ve AIDS tedavisini daha da zor bir hale getiriyor.

HIV ve AIDS sadece homoseksüelleri veya uyuşturucu kullananları etkiler.

İşin gerçeği, HIV ve AIDS herkese bulaşabilir. Bebeklere, kadınlara, 50 yaş üstündekilere, gençlere, siyahlara ve beyazlara… Riskli hareketler herkesin bu hastalığa yakalanmasına neden olabilir.

HIV ve AIDS aynı şeydir.

Bu iki şey gerçekten daha uzak olamazdı. HIV bir virüs, AIDS ise bazı hastalıkların toplamıdır. İkisini de anlamak için aralarındaki farkı anlamak gerekir. HIV ve AIDS''in basitçe aynı şey olmadığını söyleyebiliriz.

Doç. Dr. Selman LAÇİN

Hocam eşimle tüp bebek tedavisi için görüşme yapmıştım benden testler istendi yaptırdım anti HCV 2.260 pozitif hbs Ag 0.300 neg (-) anti hbs <8. Neg(... devamı