Hipotiroidizm için Tiroid Hormonu İlaçları

Miksödem koma gibi olağandışı durumlar dışında tiroid hormonları ağızdan (oral yoldan) alınır. Miksödem koma, damar içine verilen (intravenöz-IV) ilaçlar gerektirir. Dozaj kişinin yaşına ve hastalığın şiddetine göre değişir.

Tiroid Hormonu İlaçları

Miksödem koma gibi olağandışı durumlar dışında tiroid hormonları ağızdan (oral yoldan) alınır. Miksödem koma, damar içine verilen (intravenöz-IV) ilaçlar gerektirir. Dozaj kişinin yaşına ve hastalığın şiddetine göre değişir.

Nasıl İşe Yarar

Hipotiroidizmli insanların troid fonksiyonları ya normalden düşüktür ya da hiç yoktur ve vücudun düzgün bir şekilde çalışması için yeterli tiroid hormonu üretemez. Tiroid hormonu ilacı almak kayıp hormonların yerine geçer.

Neden Kullanılır

Tiroid hormonu ilaçları, kan testlerinizin hipotiroidizminiz olduğunu göstermesi durumunda verilir.

Tiroid hormonu ilaçları aşağıdaki durumlarda da verilebilir:

 • Antitiroid antikorları açısından testiniz pozitif olduğunda, hafif (klinik belirti göstermeyen) hipotiroidizm için.
 • Büyümüş tiroid bezi (guatr) için.

Ne Kadar İşe Yarar

Hipotiroidizmi olan ve tiroid hormonu ilacı alan insanlar genellikle şunları fark ederler:

 • Enerji seviyesinde düzelme
 • Aşamalı olarak kilo verme (teşhis sırasında ağır hipotiroidizmi olanlarda).
 • Duygu durumu ve zihinsel fonksiyonlarda düzelme (düşünme, hafıza).
 • Kalbin pompalama eyleminde iyileşme ve sindirim sistemi fonksiyonunda düzelme
 • Eğer varsa, büyümüş tiroid bezinin (guatr) boyutunda azalma
 • Çocuklarda gelişimin, okul performansının ve davranışların iyileşmesi. Hipotiroidizm nedeniyle gelişimleri gecikmiş çocuklar yeterli dozda tiroid hormonu aldıktan sonra yeniden normal büyümeye başlarlar.
 • Daha düşük kolesterol ve trigliserit seviyeleri.

Çoğu vakada tiroid hormonu ilaçları belirtileri hızla düzeltir.

Tiroid hormonu miksödem koma ve yoğun bakım ünitesinde tedaviye iyi yanıt verebilir. Ama iyi bir sonuç almak tedavinin ne kadar erken başladığına bağlıdır.

Yan Etkileri

Yan Etkiler

Genel olarak doğru miktarda tiroid hormonu ilacı alıyorsanız yan etki olmayacaktır.

Çok fazla tiroid ilacı almanın yan etkileri arasında şunlar vardır:

 • Kalp çarpıntısı
 • Sinirlilik
 • Uyuma güçlüğü (uykusuzluk)
 • Titreme (tremor)
 • Sık bağırsak hareketleri
 • Çok fazla kilo kaybı
 • Sıcak havadan rahatsız olmak
 • Doz uzun bir süredir çok yüksekse kemik incelmesi (osteoporoz).

Herhangi bir yan etkiyi doktorunuza bildiriniz.

Koroner arter hastalığınız varsa ve çok fazla tiroid ilacı alıyorsanız göğüs ağrısı (anjina) veya kalp ritmi düzensizlikleri (aritmi) gibi durumlar kötüleşebilir. Ayrıca kalp krizi riskiniz artabilir.

Dikkat Edilecekler

Troid Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Tiroid hormonu doktor tarafından belirtildiği şekilde alındığında işe yarar. En iyisi tiroid ilacını boş mideye almaktır. Tiroid ilacını belirtildiği şekilde almakta zorlanıyorsanız doktorunuzla konuşun.

İlacı doğru aldığınızdan emin olmak için doktorunuza kontrol ziyaretleri yapmaya devam edin. Doktorunuzun dozunuzu ayarlaması gerekebilir. Çoğu insan tedaviye başladıktan 6 veya 8 hafta sonra hormon seviyelerinin ölçülmesi için kan testi yaptırmak üzere doktorlarına yeniden gider. Tiroid hormonu seviyeleri normale döndükten sonra tiroid fonksiyonu testleri yılda bir kez yapılır.

Kalsiyum takviyelerini ve tiroid ilacını aynı zamanda almak vücudunuzun aldığı tiroid ilacı miktarını azaltabilir. Kalsiyum takviyelerini tiroid hormonu ilacından en az 4 saat önce veya sonra alın.

Doğum kontrol hapı veya başka hormon takviyeleri alıyorsanız tiroid ilacınızın dozunu değiştirmeye ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuzla konuşun. Bu hormonları almıyor olsaydınız daha fazla ilaç almanız gerekebilirdi.

Belirli ilaçlar tiroid ilaçlarının çalışma şeklini etkileyebilir. Aşağıdaki ilaçları alan insanların tiroid hormonu ilacını doğru dozda aldıklarından emin olmak için sık sık doktorlarını görmeleri gerekir:

 • Kolestiramin, demir sülfat, sukralfat ve alüminyum hidroksit içeren bazı antasitler sık sık levotiroksin emilimine etki eder.
 • Nöbet ilaçları (antikonvülzanlar) ve tüberkülozu tedavi etmede kullanılan antibiyotikler (rifampin) levotiroksinin parçalanmasını hızlandırarak daha yüksek dozlarda alınmasını gerekli kılabilir.

Hipotiroidizmin en yaygın nedeni olan Hashimoto tiroiditli kişiler çoğunlukla yaşamlarının geri kalanı boyunca tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Hipotiroidizme ilaveten başka sağlık sorunları olan insanlar, özellikle koroner arter hastalığı olanlar yüksek dozda tiroid hormonu almaya başlamışlarsa sorunlar yaşayabilirler. Bu insanlar çoğunlukla düşük bir dozla tedaviye başlatılır ve doz dikkatli bir şekilde artırılır.

Bir bebeğin hipotiroidizm nedeniyle zihinsel geriliği olması halinde, tiroid hormonu ilacı hipotiroidizm belirtilerini kontrol eder ama zihinsel yetersizlikleri geriye çevirmez.

Yüksek dozda tiroid hormonu ilacı, kemik kaybını (osteoporoz) artırabilir.