Hepatit C'yle Yaşamak

Hepatit C’li olduğunuzu yeni öğrendiyseniz iki şeyi aklınızda bulundurun. Birincisi, önünüzde muhtemelen uzun yıllar sürecek sağlıklı bir yaşam var. İkincisi, kronik bir hastalıkla yaşamak sizi yalnız hissettirebilir. Destek almanız önemli.

İnsanlar, teşhis ilk konduğunda kendilerini bulaşıcı hisseder. Kendilerine bir kişi değil de bir hastalıkmış gözüyle bakar.

Bu hissi atlatmak için, ister tıbbi ister duygusal olsun, doğru desteği alın.

Hepatit C için Tıbbi Destek

İşe, iyi bir doktor bulmakla başlayın. Hepatit C kronik bir hastalıktır, o yüzden doktorunuzla muhtemelen uzunca bir süre görüşeceksiniz. Sevebileceğiniz ve hepatit C tedavisinde uzman birini bulmaya özen gösterin.

İhtiyacınız olan doktor, hastalığı anlamalı, sizinle 30-40 dakika oturup hastalığı açıklayabilmeli. Doktorunuz sizinle yalnızca 15 dakika görüşüyor veya pek açıklama yapmıyorsa başka doktor bulmanızda yarar var.

Kendinizi de eğitmeye çalışın. Hastalık ve tedavileri hakkında bilgi edinin.

Maalesef hepatit C hakkında çok sayıda saçma kitap var.

İnternetten tedavi bilgisi edinirken dikkatli olun. Sorun şu ki, internetteki bilgiyi denetleyen kimse yok. İnternetteki birçok bilgi anekdotlara dayanır, yani sizin vakanızla pek alakalı olmaz.

Orada birkaç güzel şeyin yanında, o kadar iyi olmayan birçok şey bulunur.

Hepatit C ve Depresyon

Kronik hastalıklarla yaşamak bazı kişileri bunalıma sokabilir. Ama hepatit C için peginterferon alan kişiler, özellikle depresyon riski altındadır.

Hepatit C tedavisi gören kişilerin, duygusal yan etkilere hazırlıklı olması gerekir. Kendinizi, kaygılı, telaşlı ya da bunalımlı hissedebilirsiniz.

Uzmanlara göre, eskiden depresyon geçirmiş kişiler, tedaviye başlamadan önce bir psikiyatra danışmalıdır. Bazı kişiler, duygusal açıdan dengeli hale gelene kadar tedaviyi erteleyebilir. Diğer vakalarda kişi, hepatit C tedavisine henüz başlamamışken, önlem olarak antidepresan alabilir.

İlaca ek olarak, düzenli egzersizin de tedavi gören kişilerde depresyonu önlemeye veya iyileştirmeye yararı olabilir.

Hepatit C’li bazı kişiler, depresyonla başa çıkmak için bir terapistle görüşür. Doktorunuzdan sizi, kronik hastalıkları olan kişilerin tedavisinde uzmanlaşmış birine yönlendirmesini isteyin.

Hepatit C için Destek Grupları

Aileniz ve arkadaşlarınız size yardımcı olabilir ama yine de hepatit C’yle neler yaşadığınızı tam manasıyla anlamaları zor. Virüsle yaşayan başka insanları araştırabilirsiniz.

Doktorunuza, bölgenizdeki destek gruplarını sorabilirsiniz. İnternetten de destek grupları bulabilirsiniz.

Fakat destek grubu seçerken dikkatli olun ve katıldığınız grup iyi hissettirmiyorsa değiştirin. Bazen destek grupları, özellikle internettekiler, kişilerin geneli için geçerli olmayan korkutucu hikaye değiş tokuşu haline gelebiliyor. Sizi daha kötü değil, daha iyi hissettirecek bir destek grubu bulmaya çalışın.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhaba hocam 8 senedir kronik hepatit b hastasıyım engelli raporu alabilirmiyim? Alırsamda % kaç rapor oranı verirler?... devamı