Hepatit C’yle Başa Çıkmak

Hepatit C gibi kronik bir hastalıkla yaşamak, üzücü ve can sıkıcı olabilir. Tedavinin yan etkileriyle baş etmek de kolay değildir. Ama bu hastalığın ilişkilerinizi etkilemesi de sizi zorlayabilir.

Hepatit C geçiren insanlarda çok fazla çekince olur. Bu, gerçekten zor olabilir.

Ailenizle veya arkadaşlarınızla hastalıktan konuşamayabilirsiniz çünkü nasıl tepki vereceklerini bilmezsiniz. Sevdiğiniz insanların hastalığı öğrenme riskini göze almaktansa onlardan uzaklaşmak isteyebilirsiniz.

Ama yapamazsınız. Gerçek şu ki, şimdi onlara her zamankinden çok ihtiyacınız var. Aileniz ve yakın arkadaşlarınızla ilişkilerinizde açık ve dürüst olmak kendi iyiliğinizin anahtarıdır.

Hepatit C’nin Çekinceleriyle Başa Çıkmak

Hepatit C’li insanlar, sıklıkla başkalarının onlara ne gözle bakacağından endişe eder. Gerçekte, hepatit C her sosyoekonomik düzeyden her insana bulaşabilir. Hem, insanların hepatit C algısı düşündüğünüzden daha olumlu olabilir.

Amerika Gastrointestinal Derneği, halkın hepatit C’yi nasıl anladığına dair yürüttüğü bir anketle hastalıklı 500 kişiyle hastalıksız yaklaşık 1.230 kişiye sorular sordu.

Anket sonuçlarına göre, hepatit C’li insanların yaklaşık %74’ü, diğerlerinin hastalığın yalnızca sağlıksız kişilere ve uyuşturucu bağımlılarına geçtiğini düşündüklerine inanıyordu. Ne var ki, hastalığı geçirmeyen insanlara sorulduğunda, yalnızca %30’unun böyle bir izlenimi olduğu ortaya çıktı. Sadece %12’si “kendileri gibi insanların” hepatit C geçirmediğini söyledi.

Belli ki, hepatit C’li birçok insan çekinceler yaşıyor ve hastalığı geçirmeyen birçok insanın da hastalık hakkında yanlış fikirleri var. Ama içinizi ferah tutun, insanlar beklediğiniz kadar düşmanca davranmayabilir.

Aileniz ve Arkadaşlarınızla Hepatit C Hakkında Konuşmak

Tabii ki hepatit C’nizden kime bahsedip bahsetmeyeceğiniz size kalmış ama gerçekten bilmesi gereken insanlar var. Ailenize, eşinize, cinsel partnerlerinize ve sizden hastalığı kapmış olabilecek kişilere anlatmalısınız. Bu insanların hepatit C’li olma ihtimali düşük olsa da bilmeleri önemli, böylece test yaptırıp gerekirse tedaviye başlayabilirler.

Başkalarına hepatit C’li olduğunuzu söylemek sırf onların yararına değil. Sizin de, hastalıkla baş ederken aileniz ve muhtemelen bazı yakın arkadaşlarınızın desteğine ihtiyacınız var. İnsanların tedaviyle ilgili en büyük sorunları, evde desteklenmemekten kaynaklanır. İnsanlar bunu atlatmak için gerçekten aile ve arkadaşlarının desteğine ihtiyaç duyar.

Arada sırada, aile ve arkadaşların habere sert tepki verdiği de olur. Hem sizin sağlığınızdan hem de kendi sağlıklarından endişe ediyor olabilirler. Gelecekten korkuyor olabilirler. Sizi gözetmek zorunda kalıp kalmayacaklarından emin olamayabilirler. Hayal edebileceğiniz gibi, bu sohbetler ve sonuçları her zaman sorunsuz geçmez.

Bu yüzden, meseleyi kolaylaştırmak ve yanlış anlaşılmayı azaltmak için, oturup konuşmadan önce söyleyeceklerinize hazırlanın. İnsanlarla hastalığınız hakkında konuşurken gerçeklerle silahlanmanız gerekir. Şunları açıklayın:

  • Hepatit C yavaş ilerler ve yıllarca belirti göstermeyebilir, belki de hiç göstermez.
  • Hepatit C kontrol edilebilir bir hastalıktır. Belirtiler baş gösterirse, tedavi işe yarayabilir.
  • Hepatit C’yi başka birine geçirmek zordur, bu yüzden aile içinde bulaşma riski çok düşüktür.

İnsanlara anında verebilecek bilginiz olursa konuşmanız çok daha kolaylaşacak.

Partnerinizle Hepatit C Hakkında Konuşmak

Hepatit C cinsel olarak bulaşabildiği için, partneriniz veya eşinize bundan bahsetmek bilhassa önemli.

Neyse ki virüse seks yoluyla yakalanma riski düşük. Elbette, birden çok seks partneriniz varsa yine de prezervatif kullanmanız gerekli. Prezervatifler, onları hepatit C’den, sizi de cinsel yolla geçen tehlikeli hastalıklardan koruyacak. Ama uzun süreli, tek eşli bir ilişki yaşıyorsanız, uzmanlara göre, cinsel yolla bulaşma riski düşük olduğu için prezervatif kullanmaya bile gerek yok.

İnsanlar (tek eşli ilişkilerde) cinsel alışkanlıklarını değiştirmelerine gerek olmadığını öğrenince rahatlar. Yine de, partnerinizi durumunuzdan habersiz bırakmayın. Bundan ona bahsetmelisiniz.

İnsanlar bu habere farklı tepkiler verir. Bazı çiftler küçük riskten rahatsız olmaz ve prezervatif kullanmaya ihtiyaç duymaz. Başkalarıysa kaygılanıp korunmak isteyebilir. Doğru yanıt yok. Anahtar şu: Siz ve partneriniz bunu açık açık konuşup birlikte bir karar vermelisiniz.

İLGİLİ MAKALE

Hepatit Cyle Yaşamak

Op. Dr. Kamil Değer DEVECİOĞLU

8 yaşında cocum dusdu dırse cıkmıs cıvı yle yerıne getırdıler hocam am serce parmanı oynatıyo saha sola yana ama bükemıyor morelım okadar bozuk hocam ... devamı