Henry Ford Hastanesi tarafından yapılan bir çalışma, hepatit B’nin pankreas kanseri riskini arttırmadığını ortaya çıkardı. Çalışmaya göre bu kansere katkıda bulunan faktör,  sadece yaş.

Bu sonuçlar, 2008’de yapılan ve pankreas kanseri ile daha önce geçirilmiş bir Hepatit B enfeksiyonunun ilişkili olduğunu ileri süren çalışma ile çelişmektedir. Hepatit B, viral enfeksiyonun sebep olduğu bir karaciğer iltihaplanmasıdır.

Çalışma sonuçları, Boston’da yapılacak Amerikan Karaciğer Hastalıkları Araştırma Derneği’nin (American Association for the Study of Liver Diseases) yıllık toplantısında sunulacak.

Doktorlar, Henry Ford Hastanesi Sağlık Sistemi verilerini kullanarak, 1995-2008 yılları arasında hepatit B testine tabi tutulmuş 74 binden fazla hastayı incelediler. Analizin geneline bakıldığında, sadece yaş faktörünün pankreas kanserinin tahmininde önemli olduğu ortaya çıktı.   

Araştırmacılar; “Biz 13 yıl boyunca, hepatit B tarafından enfekte olmuş hastalar arasındaki pankreas kanseri sıklığına baktık ve gördük ki; daha önceki bir çalışmanın ileri sürdüğü gibi, daha önce hepatit B’ye maruz kalmış kişilerin daha yüksek risk taşıdıklarını teyit edemeyiz” diyorlar.

Araştırmacılar; “Yaş, ırk, cinsiyet, HIV durumu ve diyabet varlığı gibi başka faktörler dikkate alındığında, sadece ileri yaş ve diyabetli olmanın önemli olduğu ispatlandı. Bununla birlikte önceden hepatit B’ye maruz kalmak, pankreas kanseri için önemli bir değişken değildir,” değerlendirmesini yapmaktadırlar.

?

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhaba hocam 8 senedir kronik hepatit b hastasıyım engelli raporu alabilirmiyim? Alırsamda % kaç rapor oranı verirler?... devamı