Nedir

Haya Şişmesi

Haya şişmesi her iki testisin arkasında ve üst kısmında uzanmış sımsıkı sarımlı bir tüp içinde içi spermle dolu bir kisttir.

Sebepleri

Sebepler

Haya şişmesinin sebepleri genellikle bilinmemesine rağmen, testislerden sperm taşıyan tüplerin engellenmesinden kaynaklanabildiği düşünülmektedir.

Belirtileri

Belirtiler

Hayaşa şişmesi sıklıkla belirti vermez. Ancak hayaların üst kısmında ayrı bir parça, bir topak veya bir kütle varmış hissi vermeye başladığında belirtilerin farkına varırsınız. Ya da testis bölgesinde olağandışı bir genişleme olduğunda belirtilerin farkında olursunuz. Belirtiler esnasında testis bölgesinde ağrı, şişme ve basınç ya da skrotumda kırmızılık veya penis tabanında kırmızılık ve basınç hissedilir.

Teşhisi

Teşhis

Haya şişmesi hayalardaki bir muayene ile teşhis edilebilir. Muayenenin bir parçası olmak üzere doktor testislerin arkasına bir ışık tutarak kanser gibi başka problemlerden kaynaklanan katı bir kütle olup olmadığını anlamak için bu bölgeyi kontrol eder. Haya şişme esnasındaki şişiklerin içi sıvı dolu olduğundan, ışık buradan parlama yapacaktır. Ancak ışık testis kanseri gibi başka problemlerden kaynaklanan katı kütleyi geçemeyecektir. Haya şişmesi bir ultrason muayenesi ile teyid edilecektir.

Tedavisi

Tedavi

Haya şişmeleri genellikle tehlikeli değildirler ve ancak ağrı yaptığında, utanmaya sebep olduğunda ya da penise giden kan akışını azalttığında tedavi edilir. Şişmenin büyüklüğü değişmediği ya da vücut sıvıyı tekrar absorve etmediği sürece tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmaz.

Haya şişmesi genişlediğinde ya da rahatsızlığa sebep olduğunda yerinde alınmak suretiyle tedavi etmek gerekebilir.

İLGİLİ MAKALE

Kasık Fıtığı

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hayırlı günler hocam 1 tane 4 yaşında kızım var tekrardan çocuk istiyorduk 6 aydır istememize rağmen olmuyor her ikimizde doktora görüktük.Ben sperm t... devamı