Nedir

Hidrosel

Hidrosel testislerden birinde veya her ikisinde birden sulu sıvı toplanmasıdır. Su toplanması skrotum veya er bezi torbasında şişmeye neden olur.

Bazı insanlar doğuştan bu problemi beraberinde getirebilirler. Ayrıca ilerleyen yaşlarda bazı çeşitli sebeplerle de ortaya çıkabilir. Ancak bu rapor doğuştan olan vakaları konu edilmektedir. Hidrosel yeni doğan erkek bebeklerin yüzde bir veya ikisinde görülmektedir.

Hidrosel kaynaklı şişme korkunç görünebilir ancak ciddi bir problem değildir. Zamanla bebek iki yaşına gelene kadar kendiliğinden geçebilir.

Sebepleri

Sebepler

Doğumdan bir ay kadar önce bebeğin testisleri karın bölgesinden aşağı skrotum bölgesine doğru hareket eder. Karın duvarı büzülerek testisler etrafında bir boşluk bırakır. Bebek iki yaşına gelene kadar zaman içersinde bu boşluk kapanır.

Bazen bu boşluğa doğru bir sıvı sızıntısı olur boşluğu bir su balonu şeklinde doldurur. İşte bu hidroseldir.  Boşluk kapanıp suyu içinde tuttuğunda bu duruma ulaşılamayan hidrosel denir. Genellikle vücut suyu zamanla abzorve eder.

Bu boşluk kapanması gerektiği halde kapanmadığı takdirde sıvı skrotum ve karın arasında ileri geri hareket eder. Buna da ulaşılabilen hidrosel adı verilir. Gelip giden şişlikler görülmeye başlar. Er bezinde bir fıtık oluşmasını engellemek amacıyla bu problem genellikle ameliyatla çözülür.

Diğer bir tür hidrosel ise spermatik kordon hidroselidir ve skrotumun üst kısmında bulunur. Oluşan sıvı bir ay ya da en geç bir iki yaşına kadar vücut tarafından emilir. Bu durum bazen yaralanma neticesinde oluşan bir fıtıkla karıştırılır.

Belirtileri

Belirtiler

En yaygın belirti şişik skrotumdur. Şişme herhangi bir rahatsızlık vermez. Ancak çocuğunuzun bir ağrı hissetmesi halinde doktorunuzla görüşmelisiniz. Çünkü çocuğun ağrı hissetmesi fıtık ya da başka problemlerin olduğu anlamına gelebilir.

Teşhis

Teşhis

Doktor doğuştan gelen hidroseli fiziki muayene ile anlayabilir. Bu muayene esnasında çocuğun genel sağlık durumu hakkında da sorular soracaktır. Şişkinlikler genelde kolayca fark edilir.

Tedavi

Tedavi

Çoğu zaman yapılması gereken şişkinliklerdeki değişikliklerin izlenmesidir. Şişkinliğin büyümesi ya da kaybolup tekrar ortaya çıkması durumunda doktoru bilgilendirmelisiniz.

Şu durumlarda cerrahi müdahale edilmesi gerekir:

  • İki yaşına geldiği halde hala hidrosel devam ediyorsa
  • Şişkinliklerin kaybolup tekrar çıkması
  • Şişkinliklerin ağrıya sebep olması
  • Şişkinliğin gittikçe kötüleşmesi

 

İLGİLİ MAKALE

Hidrosel Nasıl Oluşur?

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

hocam sol testiste 2 buçuk kalıngında hidrosel tespit edildi her iki testiste mikrolitiyazısı düşündürür hipekojen odaklar izlenmiştir diyo her iki te... devamı