Geleneksel olmayan aşağıdaki tedavi türleri hassas bağırsak sendromunun belirtilerini azaltmaya yarayabilir:

  • Akupunktur. Akupunkturun, hassas bağırsak sendromunun semptomları üstündeki etkileri hakkındaki araştırmalarda değişik sonuçlar elde edilmesine rağmen, bazı kişiler kas spazmlarını rahatlatmak ve bağırsak fonksiyonunu iyileştirmek için akupunkturu kullanmaktadır.
  • Bitkiler. Nane, bağırsaklardaki düz kasları rahatlatan doğal bir spazm önleyicidir. Nane, İBS semptomlarının kısa süreli iyileşmesini sağlayabilir. Ama bu konudaki araştırma sonuçları tutarsız olmuştur. Eğer naneyi denemek istiyorsanız, enterik kaplamalı kapsüller kullandığınızdan emin olun. Nane, mide yanmasını alevlendirebilir. Herhangi bir bitki kullanmadan önce, aldığınız diğer ilaçlarla olumsuz etkileşimde bulunmayacağından emin olmak için doktorunuza danışın.
  • Hipnoz. Hipnoz, karın ağrısı ve şişkinliği azaltabilir. Bu konuda eğitimli bir profesyonel size gevşemiş bir duruma geçmeyi öğretir ve ardından karın kaslarınızı rahatlatmanızda size rehberlik eder.
  • Probiyotikler. Probiyotikler, normalde bağırsaklarınızda yaşayan "iyi” bakterilerdir ve yoğurt gibi bazı besin ve takviyelerde bulunur. Hassas bağırsak sendromu olan kişilerin yeterince iyi bakteriye sahip olmadıkları ve diyetlerine probiyotikler eklemenin belirtileri azaltabileceği öne sürülmüştür. Bazı araştırmalarda probiyotiklerin karın ağrısı ve şişkinlik gibi İBS semptomlarını azaltabileceği görülmüştür. Ama bu konuda daha fazla araştırma gereklidir.
  • Düzenli egzersiz, yoga, masaj ya da meditasyon. Bunların hepsi stresi azaltmanın etkili yolları olabilir. Yoga ve meditasyon kurslarına katılabilir ya da evde kitaplar ya da videolar kullanarak bunları uygulayabilirsiniz.

Prof. Dr. Aydın YAĞMURLU

Aydın Hocam Merhaba.2003,2005,2007 doğumlu 3 çocuğum var.Çocuklarımda İnstenstinal Lenfenjektazi hastalığı var.Daha önce çocuklarıma bağırsak kısaltma... devamı