Hapşırmayla İlgili 14 Gerçek

Bazı kişiler mutlaka ikişer kez bazıları üçer kez hapşırır. Bazı kişiler güneşli havalarda hapşırır ve ailelerinde de aynı şey görülür. Bazı kişiler ise egzersiz sırasında, naneli bir sakız çiğnerken veya seksten sonra hapşırırlar. İşte garip zamanlarda hapşırmamızın ve genel olarak hapşırmamızın bazı sebepleri.

1- Hapşırma sinirlerde başlar

Herkesin sinir sistemi temelde benzer bir ağ sistemine sahiptir. Ancak sinirlerde dolaşan sinyaller beyinden gelirken veya beyine giderken farklı yollar izleyebilirler. Bu da kişiden kişiye değişen hapşırma alışkanlıklarının sebebidir. Hapşırma genel olarak burunda dışarı atılması gereken bir şey olduğunu beyne bildiren bir sinir iletimidir.  

2- Hapşırmak sağlıklı kalmaya yardımcıdır

Hapşırmak bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Burundaki bakteri ve virüsleri temizler. Burna bir madde girdiğinde veya beyindeki hapşırma merkezini harekete geçiren bir şey olduğunda boğaza, ağza ve gözlere hızlı sinyaller gider. Göğüs kasları hızla kasılır, boğaz kasları hızla gevşer. Sonuç olarak hava, salya ve mukus ağız ve burundan atılır. 

3- Hapşırıklar hızlıdır

Bir hapşırık saatte 160 km hızla gider. Ayrıca tek bir hapşırık havaya 100,000 mikrop gönderebilir.

4- Kaşlarınızı almak hapşırmanıza sebep olabilir

Cımbızla kaşları almak nazal boşluğa bağlanan bir siniri tetikleyebilir. Bunun sonucu olarak hapşırabilirsiniz.

5- Uyurken hapşırmazsınız

Uyurken, hapşırma sinirleri de uyur, bu yüzden uyurken genellikle hapşırmazsınız.

6- Spor yaparken hapşırabilirsiniz

Egzersiz sırasında yorulduğunuzda daha sık nefes alırsınız. Bunun sonucunda ağzınızın ve burnunuzun içi kuruyabilir. Burnunuz buna akmaya başlayarak cevap verebilir ve sonuç olarak hapşırırsınız.

7- En uzun hapşırma rekoru

12 yaşındaki bir İngiliz olan Donna Griffiths 1981 ve 1983 yılları arasında 978 gün süren bir hapşırık atağına yakalanmıştır. Başlarda dakikada bir olan hapşırıklar zaman içinde beş dakikada bire düşmüştür.

8- Güneş ışığı hapşırmaya sebep olabilir

Parlak güneş ışığı üç kişiden birinde hapşırmaya sebep olur. Bu kişilere fotik adı verilir. Işığa karşı bu hassaslık kalıtsaldır ve ebeveynlerimizden bize genler sayesinde geçer.

9- Seks hapşırmayı tetikleyebilir

Bu durum zannettiğinizden daha sık görülür. Parasempatik sinir sisteminin uyarılması cinsel aktiviteden keyif alınmasını sağladığı gibi bazı insanlarda ayrıca hapşırmaya sebep olabilir. 

10 – En çok hapşıran hayvan iguanadır

İguanalar tüm diğer hayvanlardan daha çok hapşırırlar. Hapşırık sayesinde vücutlarından sindirim süreçlerinin doğal bir yan ürünü olan bazı tuzları atarlar.

11- Hapşırmayı durdurmak

Kesin bir yöntem olmasa da ağızdan nefes almak ve burnun ucunu çimdiklemek hapşırmayı durdurabilir.

12- Hapşırırken kalp durmaz

Hapşırık yüzünden göğüs kasıldığında kan akışı da bir anlığına engellenir. Bunun sonucunda kalp ritmi değişebilir ancak kesinlikle durmaz. 

13- Hapşırırken gözler yerinden fırlayamaz

Çoğu kişi hapşırırken doğal bir şekilde göz kapaklarını kapatır. Ancak açık tutulursa gözlerin yerinden fırlayacağı inancı doğru değildir. Hapşırma sırasında gözlerin arkasındaki kan basıncı biraz yükselse de gözlerin kafayla bağlantısını kesmek için yeterli değildir. 

14- Çok yaşa

Hapşırmadan sonra Türkçe’de "çok yaşa”, İngilizce’de "Tanrı seni kutsasın” anlamına gelen "bless you”, Almanca’da ise "sağlık” anlamına gelen "gesundheit” denir. Bunun sebebi eski inanışlara göre hapşırmanın ölüme yakın bir tecrübe olarak görülmesine dayanmaktadır. 

Dr. Saadet RIZAOĞLU

Benim 4 aylık bir oğlum var surekli öksürük var burunda kaşıntı hapşırma ilac kullaniyoruz bittikten bir hafta sonra tekrar başlıyor neden ola bilir... devamı