Baş dönmesi rahatsız edici bir durumdur. Kişi kendini sersemlemiş hisseder, bayılacakmış veya oda dönüyormuş gibi gelebilir. Kaygı bozuklukları, iç kulak hasarı, ilaçlara verilen bir tepki veya vitamin eksikliği baş dönmesine yol açabilir. Evde uygulanan tedavi yöntemlerini denemeden önce doktorunuza danışarak sinir hasarı, Parkinson hastalığı, felç gibi altta yatan ciddi bir neden olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

Vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretemediğinde anemi gelişebilir. Yetersiz kırmızı kan hücreleri kanda daha az oksijen taşınmasına sebep olur ve bu da belirtilere yol açar. Belirtiler arasında yorgunluk ve baş dönmesi bulunur. Vücut kırmızı kan hücresi üretimi için B12 vitaminine ihtiyaç duyar. B12 vitamini öncelikli olarak et tüketiminden sağlanır bu da vejetaryenlerde anemi veya B12 vitamini eksikliği görülme riskini artırır. Yumurta, balık ve süt de B12 vitamin kaynağıdır. Güçlendirilmiş et ve süt ürünlerinden, örneğin eklenmiş B12 vitamini bulunan soya ürünlerinden B12 vitamini alınabilir.

B6 vitamini sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimi için gerekli bir bileşendir. Ayrıca B6 vitamini kan şekeri dengesinin korunmasına yardımcıdır. Glikoz değerlerinde ani bir düşüş baş dönmesine yol açar. Vücut B6 vitaminini depolanan karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde, bağışıklık sistemini ve lenfoid sistemini desteklemede kullanır. Muz, patates ve tavuk göğsünde B6 vitamini bulunur.

C vitamini vücudu iç kulakta enfeksiyona ve diğer sorunlara yol açabilecek serbest radikallerden koruyan bir antioksidandır. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve Meniere hastalığı gibi iç kulak problemlerini önleyebilir. Turunçgiller ve sebzeler en iyi C vitamini kaynaklarıdır.

D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini düzenlemek için gereklidir. Ayrıca D vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında rol oynar. D vitamininin birincil kaynağı güneş ışığıdır. Somon, uskumru, balık yağı, güçlendirilmiş süt ve portakal suyu etkili besinsel kaynaklardır. Kemikleri güçlendirmenin yanında kalsiyum takviyeleriyle birlikte D vitamini almak tansiyonu ve genellikle eşlik eden baş dönmesini azaltabilir. 

Prof. Dr. Serap UYSAL

kızım altı yaşında,2 gündür baş dönmesinden şikayet ediyor.sebebi ne olabilir acaba,baş dönmesinin nedenini öğrenmek için hangi bölüme götürmeliyim.ce... devamı