Yağ yakmak için yapılan egzersizlerde temponun düşük fakat sürenin uzun olması önemlidir. Sürenin uzun tutulmasının nedeni, egzersizlerin başlangıcında vücudun enerji olarak şekeri kullanmasıdır. Bu rezervler tükendiği zaman yağı enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar.

VİDEO:SANEM APA: KİLO VERMENİN PÜF NOKTALARINI ANLATIYOR


Bu nedenle yağ yakımında hedeflenen, kalp atışının maksimumunun yüzde 55-60’ını hesaplayabilmektir. Herkes kendi yaşına göre, maksimum yağ yakımı için gerekli olan nabız aralığını bu şekilde hesaplayabilir.

Bir insanın haftada sağlıklı olarak yakabileceği maksimum yağ, 400 gramdır. Bu işin en garantili yoludur. Haftada 1 kilo da yakılabilir. Ancak bu riskli bir yöntemdir. Sağlıklı bir yağ yakımı için kardiyo egzersizlerine ihtiyaç vardır. Bunlar yürüyüş, koşu, bisiklet olabilir. Söz konusu egzersizler kalp atışını belli bir düzeye getirerek orada sabit olarak tutar ve vücudun ana enerji kaynağı olarak yağları kullanmasını sağlar.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı