Hem okul çağındaki hem de okul öncesi dönemdeki çocuklarda internet kullanımı hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Dolayısıyla çocukların her geçen gün internetle daha fazla iç içe olma potansiyeli taşıdıkları söylenebilir. Bu nedenle internet bağımlılığının da matematiksel olarak artacağı açıktır. Yetişkinlerin iş yaşamı ve benzeri nedenlerden ötürü, çocuklar kadar yaygın internet bağımlılığı geliştirmeleri pek mümkün değildir.

İnternet kullanmadığı zaman kendisini kötü hisseden kişide, 12 ay boyunca sürekli ambivalent denilen davranış biçimleri alt ve üst manik depresif biçimler alıyorsa, burada bir internet bağımlılığından söz etmek mümkündür. Bu durum çocuklarda da benzer şekilde izlenebilir. İnternet bağımlısı olan çocuk internete girmediği zaman rahatsızlık duyar, saldırganlaşır, yalan söyleyebilir. Anne ve babalar bu konularda dikkatli olmalıdır. Çocukları denetim altında tutmalı, onları zorlayarak değil onlarla anlaşarak kurallar oluşturmalı ve internet bağımlılığının önüne geçmelidir.

Dr. Canan YILDIRIM

iyi günler oğlum 2 buçuk aylıkken bazadan düştü ve düştüğü gün çok fazla uyuyordu zorla uyandırmaya çalışsamda uyanıp tekrar hemen uyuyordu bir kaç gü... devamı