Hamileliğin ilk 3 ayında ve son 3 ayında, dişlerle ilgili çok komplike tedavilerin yapılması tercih edilmez. Anestezi yapılmadan yapılabilecek basit işlemler ise, rahatlıkla uygulanabilir. Kullanılan kimyasal dolguların bile herhangi bir zararı yoktur.

Ama eğer dolgu anestezi olmadan yapılamayacak bir dolguysa, mutlaka ikinci 3 aylık dönemde, yani 4 ila 7 ay arasında yapılmalıdır. Bunun nedeni ise,  sadece kullanılacak anestezik solüsyondur.

Hamilelik döneminde tedavi yapılmaz düşüncesiyle anne adayları acı çekseler bile tedavi yaptırmamayı tercih ederler. Diş ağrısı, kullanılan solüsyondan daha zararlıdır. Çünkü diş ağrıdığı zaman vücuda yayılan adrenalin ve diğer zararlı maddeler, anesteziden kullanılan solüsyondan daha tehlikelidir.

Bu yüzden hamile kadınlar, ağrıları olduğunda, acil diş sorunları olduğunda hangi dönem olursa olsun, mutlaka tedavi edilmelidirler. Kadın doğum doktorlarının önerileri de bu doğrultudadır.

Dr. Özer AKINCI

hocam iyi günler dilerim.Ben 2 hafta önce arka dişime dolgu yaptırdım ve ilk günden itibaren dolguda bir yükseklik wardı bu yüksekliğin zamanla kaybol... devamı