Ağız kuruluğu basit bir durum değildir. Eğer insanı sürekli rahatsız eden bir durum arz ediyorsa mutlaka araştırılması gerekir.
Ağız kuruluğu başta şeker hastalığı olmak üzere bazı sistemik hastalıklarda, bağ dokusu hastalıklarının seyri sırasında da ortaya çıkabilir.

Özellikle şeker hastalığında çok su içme ve sık idrara çıkma ihtiyacı görülür. Hastalar geceleri boğaz kuruluğu şikâyetiyle kalkarlar ve su içerler.

Bağ dokusu hastalıkları ise gözyaşı kuruluğu, ağız kuruluğu eşliğinde gelişebilir. Ağız kuruluğu ayrıca Sjögren sendromu denilen hastalığın bir belirtisi olabilir. Bu nedenle ağız kuruluğu yaşayan kişiler mutlaka sistemik bir hastalıklarının olup olmadığını araştırmalıdırlar. Vücutta motor sistemin yavaşlamasıyla giden Parkinson hastalığının seyrinde de ağız kuruluğu ortaya çıkabilir.
Bazı enfeksiyonların seyrinde ağız kuruluğu görülür. Örneğin HIV virüsünün neden olduğu AIDS hastalığı da bunlardan biridir.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Sertleşme için ne yapmam gerekiyorum hangi ilacı tavsiye edersiniz Allaha çükürler olsun bi hastalığım yok ama peniste tam sertleşme olmuyor yardmları... devamı