Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir

Şişkin bir gövde ve düşük enerjiyle birlikte, hamile vücutlarda yaşanan değişikliklere bir de varis eklenir. Gardrobunuzu çeşitlendirerek ve egzersiz yaparak bacaklarınızdaki basıncı azaltabilirsiniz.

  1. Sık sık dinlenin. Büyüyen uterus vücudunuzun alt kısımlarındaki basıncın artmasına neden olur, kan akışı zorlanmaya başlar, bacaklar, vulva ve rektumda damarların şişmesi ve genişlemesine neden olur. Hormonların artması da vücudunuzdaki bağ doku, eklem ve damarların gevşemesine neden olabilir. Ne kadar az güç sarf ederseniz damarlarınızda o kadar az basınç oluşur.
  2. Sol tarafınızın üzerinde uyuyun. Vücudunuzdaki en büyük damar vena kavadır (ana toplardamar) ve vücudunuzdan gelen en büyük miktarda kanı taşır. Vücudunuzun sağ tarafında bulunduğu için sol taraf üzerinde yatmak damardaki basıncı azaltır.
  3. Kan akışını artırmak için sık sık ayaklarınızı yükseltin. Bacaklarınız yorgun olduğunda ve ağrıdığında, bacaklarınızı bir masa ya da sandalye üzerine koyarak oturun. Ayaklarınızı bir yastıkla yükselterek uyuyun.
  4. Hamile varis çorabı kullanın. Sabahları yataktan kalkmadan önce giyin. Eğer kalkar kalkmaz aceleyle tuvalete ya da banyoya giderseniz çorabı giymeden önce yatağa dönün ve bacaklarınızı bir süre yukarıda tutun. Ayağa kalkmadan önce hamile varis çorabı giyerek kanın bacaklarınızın alt kısımlarında toplanmasını engellemiş olacaksınız.

Kan akışını ve dolaşımını artırmak için egzersiz yapın. Evinizin etrafında kısa bir yürüyüş bile kalp damar sisteminizin iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı