Hamilelikte kasık kemikleri ağrısı, ayrıca simfiz pubis diastazı olarak da bilinir. Genellikle hamilelik sonrası dönemde, relaksin hormonun leğen kemiğinin gevşemesine neden olduğu yerde , özellikle de kasık kemiklerinde görülür. Genellikle, doğumu kolaylaştırdığı için hem anne hem de bebek için iyi bir durumdur. Buna rağmen, çocuğu anneden ayırım işlemi bazen aşırı olabilir ve bu durum hamilelik sonrası ya da doğum sonrası dönemin ilk dönemlerinde,  anne için biraz acı verici bir durum halini alabilir.

Hamile kadınların, paytak yürüdükleri bilinen bir durumdur; relaksin ve pelvik kemik bağ dokusu,  paytak yürüyüşün arkasındaki nedendir. Laksitenin yoğun olduğu bölgelerdeyse instabilte ve acı artar. Yürürken, ayakta dururken, pantolonunuzu giymek için ya da banyo küvetine girmek için ayaklarınızı hareket ettirmeye çalıştırdığınız zaman bu acıyı fark edebilirsiniz. Genelde acının çoğu, kasık kemiği bölgesinin ön tarafında, Venüs tepesi üzerinde (cinsel organ altında) yoğunlaşır.

Kasık kemikleri ağrısı tedavisinde uygulanan yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz:
  • Yapacağınız şeyi bir doğum öncesi beşiği gibi hamilelik/annelik bağıyla dengede tutun.
  • Acıya neden olan durumlardan uzak durun. Örneğin pantolonunuzu giymek için oturun, küvetin kenarına oturun ve her iki bacağınızı birden sallayın.
  • Uzun süre ayakta kalmaktan kaçının.
  • Nemli ısı sağlamaya yardımcı olmak için bir pirinç çorabı kullanın.
  • Zaman zaman, acı tedavisi uygun görülebilir; bu tedavinizin ne zaman ve nasıl olacağı hususunda pratisyeniniz size yardımcı olabilir.
Relaksin üretimi durduğu için, doğumdan kısa bir süre sonra kendinizi daha iyi hissedecek olmanızsa bu vakaların en güzel haberidir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

KOLAY GELSIN 8 GÜNDÜR KASIK AĞRIM VAR SONRASINDA KAHVERENGİ AKINTI ARDINDAN PEMBE AKINTI BAŞLADI NE OLABİLİR... devamı